Na odboru dopravy Městského úřadu v Berouně vypukla podle úředníků doslova panika. „Někdo v televizi prohlásil, že je třeba vyměnit řidičské průkazy do konce roku. Lidé začali z ničeho nic chodit ve velkém,“ říká Iva Ekrtová z Městského úřadu v Berouně. Ve skutečnosti se řidičská oprávnění vydaná od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000 musejí vyměnit do konce roku 2010.

O nový průkaz tak mohou řidiči bez postihu žádat ještě šestnáct měsíců. Přesto úředníci varují před odkládáním výměny. „Lidí s řidičským průkazem, který se má nyní měnit, je na Berounsku ještě téměř šest tisíc. Přitom maximum oprávnění, které jsme zatím za rok měnili, bylo pět tisíc. Tehdy se ale změny dělaly na místě, nyní je to komplikovanější,“ upozorňuje Iva Ekrtová.

I v Hořovicích je ještě hodně průkazů starého formátu. „O výměnu musí požádat přes dva tisíce osm set řidičů. Denně stíháme vyřídit maximálně šedesát průkazů, ale jen v případě, že neděláme nic jiného. Lidé by měli na výměnu myslet už nyní,“ upozorňuje Alena Langerová z evidence řidičů na Městském úřadě v Hořovicích.

Lidé většinou nechávají návštěvu úřadů na poslední chvíli, a toho se úředníci obávají. Může se pak stát, že u přepážek budou lidé zbytečně čekat. „Na výměnu řidičského průkazu mám více než rok, takže to zatím neřeším,“ říká například Petr z Broum. Těmto lidem úředníci vzkazují: „Přijďte včas.“

Výměna průkazu může trvat i měsíc

Kdo chce nový řidičák, potřebuje platný občanský průkaz, původní řidičské oprávnění, fotografii a vyplněnou žádost. „Formulář s fotografií se posílá do Státní tiskárny cenin v Praze, kde mají na vystavění nového průkazu dvacet pracovních dnů. Nový řidičák lidé dostanou za měsíc. Poslední zájemci by tedy měli přijít nejpozději v listopadu příštího roku, aby průkaz obdrželi do konce prosince. Pak už totiž bude jejich oprávnění neplatné,“ vysvětluje Iva Ekrtová.

Pokuty se zatím opozdilcům nedávají

Na Berounsku jsou stále i lidé, kteří nemají vyměněný průkaz vydaný před rokem 1994. „Takových případů není mnoho, ale jsou. Těmto lidem hrozí pokuta až čtyřicet tisíc korun. My ale jdeme cestou nejmenšího odporu a zapomnětlivcům účtujeme jen povinný správní poplatek padesát korun,“ říká Iva Ekrtová. Takovým lidem hrozí i pokuta na silnici. „Pokud řidič předloží při kontrole neplatný typ oprávnění, může dostat blokovou pokutu až dva tisíce korun. Snažíme se ale tyto případy řešit domluvou a řidiče upozorňujeme, aby si oprávnění nechali vyměnit,“ říká mluvčí berounské policie Lenka Uriánková.

Řidiči, kteří si mění oprávnění včas a neuvádějí do průkazu žádnou změnu, neplatí na úřadě nic. Starý doklad se při výměně skartuje. Po dobu vyřizování má ale žadatel u sebe původní řidičák, takže autem jezdit může i v době podání žádosti.

Další kolo výměn průkazů potrvá do roku 2013. Bude se týkat oprávnění vydaných mezi roky 2001 a 2004. „V případě cesty do zahraničí se ale i tyto průkazy mohou měnit dříve. Některé země Evropské unie totiž uznávají pouze nový typ oprávnění nebo mezinárodní průkaz,“ vysvětluje Alena Langerová z Hořovic.