Končí léto a lidé myslí na to, jakým způsobem se v zimě zahřejí. „Podle mě je stále nejlevnější topivo kvalitní uhlí s velkou výhřevností. Takže před zimou musím několik kubíků koupit,“ tvrdí Jiří z Hořovic. Prodejci tuhých paliv ale vidí v jeho počínání chybu. Na nákup levného uhlí není nejlepší doba.
Slevy a výhodné ceny nabízí sklady paliv na jaře.
„U nás je nejlevnější uhlí v dubnu a v květnu. Nyní palivo zdražuje. Přesto před zimou přichází více zákazníků,“ říká prodejce uhlí Jana Pitínová z Praskoles. Jarní slevu mají i ve Zdicích. „Přes zimu u nás ale často nakupují uhlí lidé v menších objemech, protože nemají peníze na hromadný nákup,“ popisuje další prodejce Běla Stehlíková.
Přestože je podle mnohých topení uhlím výhodné díky vysoké výhřevnosti, jsou lidé, kteří mají spíše opačné zkušenosti. „U nás v obci není plyn, a tak nám kromě elektřiny nic jiného než topit na uhlí nezbývá. V zimě je pak venku neuvěřitelně špatné ovzduší. Je to horší než v Praze,“ popisuje jedna obyvatelka Osova. Uhlí nakupuje stejně jako mnohé jiné rodiny několikrát do roka. „Topit plynem je lepší, platíte pravidelné zálohy a je to bez práce. Když chci koupit uhlí, musím mít našetřeno a ještě se dřít se skládáním,“ říká Radek s Berouna.
Aby lidé ušetřili, topí, čím se dá. „V září, když skončí prázdniny a domácnosti se připravují na zimu, si na venkově neodpočinete. Všude je slyšet zvuk kotoučové pily, skládají uhlí. Když mrzne, stejně do paliv přidávají kde co. Výjimkou nejsou ani plasty, dřevotříska a další chemikálie. Člověk pak nemůže svobodně dýchat,“ zlobí se Radek z Berounska.