Školka navyšuje svoji kapacitu z devadesáti šesti na rovných sto dětí. „Ani tak ale nejsme schopni uspokojit všechny rodiče, kteří chtějí pro dítě místo ve školce,“ říká ředitelka Mateřské školy Komárov Jana Popelková.

V budově jsou čtyři třídy. Podle zákona je kapacita na třídu dvacet čtyři dětí, lze ji výjimečně přesáhnout až na dvacet osm. „To bychom ale nesplňovali hygienické normy. Navíc bychom nemohli ani zajistit účel školky, kterým je předškolní vzdělávání,“ upozorňuje ředitelka.

Dětí je mnohem více, než může školka pojmout. Letos o místo v Komárově žádalo čtyřicet šest dětí, nakonec jich do školky vzali jen dvacet sedm. „S mojí dcerkou problém nebyl, do školky ji vzali hned,“ říká Simona Kosíková z Komárova.

Další matky ale musejí rok počkat. „Většina dětí, které jsme nevzali, není ani ve věku tří let. V předzápisu evidujeme žadatele, ale nemáme pro děti pořadník, vybíráme je podle daných kritérií. Přednost mají děti zaměstnaných rodičů z Komárova a přilehlých obcí, kde školka není,“ vysvětluje ředitelka.

Rozšíření kapacity musel schválit zřizovatel ústavu, kterým je městys. „Rada nemá s navýšením problém, šlo jen o administrativní záležitost,“ říká starosta Komárova Antonín Merhaut.

Navýšení kapacity nesouvisí s plánovanou rekonstrukcí sociálních zařízení. „K její realizaci ani nedošlo, neměli jsme peníze,“ tvrdí starosta a dodává, že pokud městys finance na rekonstrukci školky ušetří, chtěl by nechat i zateplit budovu. „S nedostatkem financí se potýkají asi všechny školky, ale u nás je rekonstrukce skutečně potřeba,“ uzavírá ředitelka komárovské školky Jana Popelková.