Podpora podnikání je na Berounsku podle malých a středních podnikatelů nedostatečná. Organizací, která by měla nabídnout pomoc a servis soukromníkům, je Hospodářská komora.

V současné době už ale nemá v regionu své zastoupení. „Ani dříve, když měli v Berouně kancelář, nebyla prezentace jejich činnosti vidět. Nikdy pro podnikatele v mém okolí nic neudělali. Zpočátku jsme uvažovali o členství v Hospodářské komoře, ale nepřesvědčila nás,“ tvrdí podnikatel z Hořovic.

Není jediný, kdo nemá o funkci komory dobré mínění. O zbytečnosti organizace je přesvědčena většina Deníkem oslovených podnikatelů. Zástupci Hospodářské komory s tímto tvrzením nesouhlasí. „Fakt, že organizace na Berounsku není pro někoho dostatečně prezentovaná, možná souvisí s tím, že řada okresních komor v kraji se nejen z ekonomických důvodů sloučila pod Krajskou hospodářskou komoru Střední Čechy,“ říká člen představenstva krajské hospodářské komory Radek Dolejš.

Podnikatelé srovnávají funkci české instituce s její obdobou v Německu. Radek Dolejš vysvětluje lepší pozici organizaci u našich sousedů povinným členstvím. Jedním ze zakladatelů české hospodářské komory je prezident nižborských skláren Jiří Rückl.

„Komora doplácí především na nedůvěru podnikatelů, kteří raději jednají samostatně. Pokud firmy čekají, že pro ně bude komora pracovat bez jejich spolupráce, tak se mýlí,“ vysvětluje Jiří Rückl špatnou pověst instituce mezi podnikateli. Přesto je organizace podle jeho slov neodmyslitelným partnerem úřadů při přípravě norem pro soukromníky.

„Forma pomoci závisí na konkrétním požadavku podnikatele. Může to být poskytnutí informací, odborné školení, přímé poradenství či příprava rozvojového projektu,“ říká Radek Dolejš. S jeho tvrzením ale oslovení podnikatelé nesouhlasí. „Jediné, co je zajímá, je, abychom zaplatili členství,“ tvrdí jeden z nich.

Podnikatelé musejí ale podle zástupců organizace sami s problémy komoru oslovit. V současné době to mají na Berounsku složitější. Hospodářská komora se z Berouna podle slov Radka Dolejše přiřadila do krajské organizace sídlící v Praze.