U hráze Lázeňského rybníku v Hořovicích se za poslední týden nakupily desítky uhynulých ryb. „Co se tu stalo za katastrofu? Napočítal jsem sedmdesát kaprů břichem vzhůru, zápach je tu nesnesitelný a rybáři to tak nechají být?“ divil se již v sobotu Petr Procházka z Plzně.

Do Hořovic přijel na tradiční Cibulový jarmark a stejně jako ostatní návštěvníci a místní obyvatelé, kteří do města kolem rybníku chodí, se setkal s nepříjemným pohledem na uhynulé ryby.

Nešlo o havárii ani o vandalství

Mršiny se ve vodě válely ještě v pondělí ráno a zápach musel cítit každý, kdo tudy procházel. Nejednalo se o žádnou havárii ani vandalství. Rybáři měli na rybníku v neděli 27. září výlov a zapomněli po sobě uklidit. „Minulou neděli jsme rybník vypouštěli a prováděli klasický výlov. Z nádrže jsme vybrali devatenáct set kaprů. Je běžné, že několik ryb zůstane v bahně a nevyloví se. Ty pak uhynou,“ vysvětlil David Grunt z hořovické organizace Českého rybářského svazu.

Jinde prý ryby na hladině nebudou

Lázeňský rybník byl první, na kterém se výlov na Hořovicku uskutečnil. Jinde prý k podobným událostem dojít nemůže. „Zde je nádrž specifická. Ihned po výlovu se jako jediná znovu napouští, a tak nemá zvěř a ptáci čas mrtvé ryby odklidit. Nová voda je pak spláchne do rybníka,“ uvedl rybář.

V sobotu navíc foukal poměrně silný vítr, který všechny ryby odnesl k hrázi. Lidé si jich tak mohli všimnout více než jindy. „Pokud to tu zůstalo po výlovu, tak ty zdechliny měli rybáři hned odklidit a nenechávat je lidem na očích. Je to lajdáctví,“ rozčiloval se již v sobotu jeden z kolemjdoucích. David Grunt v pondělí ujistil, že ještě odpoledne rybáři hráz nádrže vyčistí.

Na Hořovicku budou rybáři letos podobným způsobem provádět výlov ještě asi na dvaceti nádržích. Ty ale zůstanou na zimu bez vody. Tam by se s podobným množstvím mršin na jednom místě neměli kolemjdoucí setkat.

Ryby na břehu hořovického rybníku ale neznepříjemňovaly cestu k vlaku jen místním obyvatelům, ale především víkendovým návštěvníkům jarmarku. „Je to ostuda. Do Hořovic přijely tisícovky lidí, vlakem jich tu jsou určitě stovky. Všichni to museli po cestě z vlaku zaznamenat,“ zlobil se Petr Procházka.