Chřipkové epidemii už podlehly první školy na Berounsku. „Děti přišly ze školy s tím, že jsou od úterka do konce listopadu doma kvůli chřipce. Docela mě to zaskočilo, protože takhle narychlo si nemůžu vzít v práci volno. Museli jsme proto povolat babičku ze Slovenska,“ svěřila se Deníku maminka školáků, kteří navštěvují Základní školu v Králově Dvoře.

Největší radost z celé situace ale mají samozřejmě děti. „Je to super, nebudeme se týden učit,“ halekali školáci vítězoslavně.

Ředitel školy Evžen Krob k uzavření školy přistoupil poté, kdy v pondělí zůstalo doma s virózou téměř 40 procent žáků. V pátek přitom chybělo v lavicích 20 procent školáků.

Králodvorská základní škola ale není jediná, která se rozhodla vyhlásit chřipkové prázdniny. „Již v minulém týdnu byl po konzultaci s hygienou uzavřen druhý stupeň na Základní škole ve Zdicích. Dále se k nim přidala základní i mateřská škola v Zadní Třebani, kde nemocnost dosáhla 36%,“ sdělila Berounskému deníku Alena Tatarová z berounské hygienické stanice.

Podle jejích slov nelze říct, kolik dětí ulehlo s klasickou chřipkou, prasečí chřipkou nebo obyčejnou virózou. „Onemocnění provázejí vysoké teploty, podle mého názoru bude případů nadále přibývat,“ uvedla Alena Tatarová.

V současné době nemocnost v berounském regionu dosáhla 2 tisíc nemocných na 100 tisíc obyvatel. „Doporučili jsme proto zákazy návštěv v nemocnicích, domovech důchodců a ústavech sociální péče. Například nemocnice v Berouně a v Hořovicích vydala zákaz návštěv již v minulém týdnu,“ uvedla Alena Tatarová.

Domov důchodců ve Zdicích zatím k zákazu návštěv nepřikročil. Podle slov zaměstnanců domova ale v případě, že nemocnost u klientů domova stoupne, vydají zákaz okamžitě.

Králodvorští školáci jsou doma, zdičtí se vracejí do lavic

Chřipková epidemie ovlivňuje život prakticky všech lidí v regionu. Viróza má kromě zákazu návštěv hospitalizovaných pacientů v hořovické a berounské nemocnici na svědomí také neplánované prázdniny už ve dvou školách.

Nyní se vracejí žáci zdické základní školy po volnu, které vyhlásila ředitelka školy Eva Fiřtová. „Na druhém stupni jsme měli třiceti tří procentní absenci dětí. Onemocněli i učitelé, takže jsme se rozhodli pro několikadenní ředitelské volno od 20. do 24. listopadu. Věřím, že po návratu do běžného režimu školy, bude vše v naprostém pořádku,“ sdělila Berounskému deníku Eva Fiřtová.

Další školáci, kteří zůstali i kvůli chřipkové epidemii doma, jsou z Králova Dvora. „V pondělí jsme tu měli sto padesát nemocných dětí. Tentokrát už byly absence průřezově ve všech třídách. Všude chybělo osm až deset dětí,“ popsal důvody udělení pěti dnů volna ředitel Základní školy Králův Dvůr Evžen Krob.

Zdejší mateřské školy se volno netýká. „Školka má jiný režim a nemocnost se tam drží naštěstí pod únosnou mírou,“ dodal Krob. Z dalších škol zatím zprávy o vysoké nemocnosti dětí nepřicházejí. „Naši žáci se zatím drží,“ hlásí ředitel hořovické 2. základní školy Jiří Vavřička. Ani na tamním gymnáziu nejsou absence dětí vysoké.

Přesto se i mezi středoškoláky termín chřipkové prázdniny skloňuje. „Mezi dětmi v Berouně se dokonce rozjela přes internet informační kampaň. Studenti se domlouvají na hromadných absencích, aby se jejich školy rozhodly pro prázdniny,“ upozorňuje jedna z maminek školáků.

Přítomnost chřipky mezi lidmi je ale realita. Lékaři proto upozorňují na správné dodržování hygienických návyků. „Dále je vhodný například dostatečný přísun vitamínů, fyzická aktivita, minimalizace stresu či dostatek spánku,“ radí tiskový mluvčí Hořovické nemocnice Tomáš Šebek.

Jak bojovat s nákazou chřipky

Omezení možného kontaktu s viry
Vyhněte se pobytu ve společnosti většího množství lidí. Nebezpečné mohou být návštěvy kin, divadel, nákupy v supermarketu a hromadná doprava.
Hygiena
Preventivně je vhodné časté mytí rukou vodou a mýdlem i jiným desinfekčním prostředkem. Vyhněte se plochám, které by mohly být znečištěné chřipkovým virem. Nedotýkejte se oblastí kolem očí, nosu a úst, protože nákaza se šíří právě touto cestou. Roušky jsou vhodným prostředkem prevence, musí být ale kvalitní a vhodné k těmto účelům ochrany.
Podpora imunitního systému
Zvyšte příjem vitaminů a tekutin. Dbejte na teplé oblékání.
Životospráva
Zdravý a otužilý organismus má větší šanci ubránit se infekci. Dodržujte tedy správnou životosprávu, ke které patří dostatek tělesného pohybu, pobyt v čistém životním prostředí, dostatek spánku a odpočinku, pestrá strava se zastoupením všech druhů potravin.
Očkování
Vakcinace se provádí každoročně před vypuknutím virových nákaz v podzimních měsících.

Petra Lišková, Vojtěch Plecitý