Vedoucí berounské epidemiologie Alena Tatarová hlásí: „Nemocnost na okrese klesla na asi čtrnáct set nemocných na sto tisíc obyvatel. Minulý týden jich přitom bylo více než dva tisíce, což překročilo epidemiologický práh.“

Pokles počtu nemocných by ale nepřeceňovala. „Viróza se může vrátit ve vlnách a současný stav nenaznačuje, že by epidemie byla zažehnána,“ upozorňuje Alena Tatarová.

Navíc se ve statistikách objeví jen pacienti, kteří byli s nemocí u lékaře. Tam ale nechodí s chřipkou či jinou virózou každý. Spousta lidí nemoci přechází, nebo je, pokud u nich má viróza lehký průběh, prakticky ani nezaznamená.

K omezení návštěv ordinací nabádají v souvislosti s možnou nákazou i lékaři.

„Pokud bude mít někdo podezření na chřipkové onemocnění H1N1, je vhodná návštěva praktického eventuálně jiného lékaře. Lidé by ale neměli navštěvovat lékaře s běžnou virózou. Tedy pokud člověk netrpí chřipkovými příznaky anebo u něj chřipka probíhá mírně, není návštěva lékaře nutná. Je to dokonce ohleduplné vůči ostatním,“ upozorňuje mluvčí hořovické nemocnice Tomáš Šebek.

Uzavření nemocnic v Hořovicích a v Berouně pro návštěvy hospitalizovaných pacientů kvůli obavám z chřipkové epidemie trvá i nadále.

V tomto týdnu dal dokonce ředitel králodvorské základní školy dětem kvůli chřipce volno. Zdičtí školáci se do lavic v týdnu vrátili. „Těžko říci, jestli školám zavření určitě prospěje. Prázdniny šíření viróz na chvíli utlumí, ale ty se mohou kdykoli vrátit,“ myslí si epidemioložka.