Stejný problém znají všichni obyvatelé hořovického sídliště Višňovka. Odpolední návrat ze zaměstnání, z nákupů, odkudkoli se mění v dlouhé pátrání po volném místu na zaparkování.

„Záleží samozřejmě na denní době, ale už je to prakticky kdykoli. Parkovacích míst je mnohem méně než aut, takže problém s parkováním mají lidé každý den,“ popisuje situaci na sídlišti Jakub Lukavský.

Obyvatelé Višňovky již dlouhou dobu volají po změně. První zlepšení parkování na sídlišti naplánovala hořovická radnice na jaro příštího roku. „Na harmonogramu se stále ještě pracuje. V každém případě se ale na jaře začne na nových parkovacích místech pracovat,“ upozorňuje starosta Hořovic Luboš Čížek.

V současné době se počítá s několika etapami úprav za celkem dvacet milionů korun. Takovou sumu nemůže město uvolnit jednorázově, proto se parkoviště budou rozšiřovat postupně.

Podle starosty mají nová parkovací místa vzniknout díky změněnému dopravnímu značení, další pak přibudou na úkor zeleně. Jedním z hlavních diskutovaných návrhů při uvažování o rozšíření parkovacích ploch bylo vytvoření parkoviště ve Vrbnovské ulici.

„Parkovat se mělo pod okny a balkóny bytovek. Ty byl nesmyslný nápad. Představte si, že máte pod oknem neustále popojíždějící auta, zápach a prach vám jde do bytu,“ říká jeden z místních obyvatel.

„Dříve se o této možnosti opravdu uvažovalo, ale lidé se rozdělili na dva nesmiřitelné tábory příznivců a odpůrců takového řešení,“ popisuje starosta. Město tak nakonec od plánu tohoto parkoviště ustoupilo a pod okny bytovek zůstane trávník.

Přesto některá zeleň autům ustoupit musí. „Mně by to ani nevadilo. Trávník na sídlišti stejně vypadá všelijak. Bude lepší, když každý pohodlně zaparkuje,“ myslí si Jakub Lukavský. Kolik nových parkovacích míst přesně bude, radnice zatím nesdělila. „Určitě jich přibudou desítky,“ ujišťuje starosta Hořovic.