Petr z Hořovicka jezdí denně do Prahy do práce vlakem. „Nejprve ale musím autobusem do Hořovic, pak přestoupit na rychlík. Celá cesta mi trvá hodinu a půl,“ popisuje cestující.

Od 13. prosince připravují České dráhy a v souvislosti s tím i autobusoví přepravci změnu v jízdních řádech. „Pokaždé mě změny zaskočí, navíc si kvůli tomu musím upravovat i pracovní dobu v zaměstnání. Posunutí pěti minut u odjezdu vlaku pro mě totiž celkově může znamenat půl hodinu navíc na cestě do práce,“ obává se cestující.

Tentokrát ale úpravy nebudou tak drastické a Petr si jich ani nevšimne. Pro lidi z regionu bude totiž změn v jízdních řádech minimum.

Díky novinkám v dopravě pojede dokonce do Berouna více vlaků než dříve, a to ze Zdic i z Prahy. „Rozsah dopravy ve středočeském regionu zůstane v roce 2010 obdobný jako v letošním roce. Na základě podnětů krajských úřadů bude na vybraných tratích rozšířen počet vlaků, například celotýdenně mezi Zdicemi a Berounem,“ popisuje změny tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Novinkou bude přímá linka Protivín – Beroun. „Většina regionálních vlaků mezi Protivínem a Zdicemi bude prodloužena až do Berouna,“ dodává Petr Šťáhlavský. Z Prahy mají do regionu jezdit i nové soupravy CityElefant.

Ke změnám dojde na žádost obcí mezi Berounem a Křivoklátem.

Největší obava cestujících ze změn jízdného kvůli vyšším daním se zatím nenaplnila. „Obyčejné, zákaznické, zpáteční jízdné ani další související nabídky, které využívá většina cestujících, nemění svoji cenu,“ říká Petr Šťáhlavský.

Na změny jízdních řádů drah tradičně reaguje i autobusová doprava. „Naše jízdní řády se na Hořovicku a Berounsku mění jen minimálně. K zásadnějším změnám, jako je rušení nebo naopak přidání spojů, můžeme přistoupit až po vyhodnocení vytíženosti linek,“ vysvětluje za společnost Probo bus Miroslav Vacek.