Střední Čechy mají první oběť takzvané prasečí chřipky. V mělnické nemocnici zemřel muž nakažený virem prasečí chřipky. Deníku to v úterý potvrdil ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička. „Měli jsme hospitalizované tři pacienty s prasečí chřipkou v kritickém stavu. Bohužel jeden z nich v neděli večer zemřel,“ řekl Jedlička.

Podle odborníků se virus Berounsku nevyhnul. Přestože potvrzený případ je jeden, lidí se nakazilo daleko víc. „Nevyšetřuje se každý. Virus se prokazuje pouze v případě vážného průběhu onemocnění. Nová chřipka se vyskytuje v současné době častěji než sezónní,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že podle odhadů chřipkou už prošlo přes sto tisíc lidí v České republice.

Mezi možné způsoby prevence patří vakcinace. Mezi první oočkované lidi z Berouna patří Zdeněk Zůna. „Sledoval jsem v médiích zprávy o šíření pandemické chřipky. Nebyl jsem z toho moudrý, zprávy jakoby si protiřečily, někdy dokonce ráno vakcinaci zavrhovaly a večer to zase odvolávaly,“ svěřil se Deníku Zdeněk Zůna.

„Protože patřím do věkové kategorie už delší dobu dospělých a do škatulky rizikových pacientů, požádal jsem minulou středu o radu lékařku. Druhý den jsem na doporučení dostal injekci,“ popsal dnes již oočkovaný senior.

Nejprve podepsal souhlas s úkonem. „Díky šikovnosti sestřičky mě injekce ani nebolela. Zůstali jsme s ostatními v čekárně a sestra nás sledovala, jestli někdo nemá problémy,“ řekl Zdeněk Zůna. Vše proběhlo dobře. Žádné problémy, žádná nežádoucí reakce, jen pár hodin citlivost v místě vpichu.

Očkování ale není pro všechny, kdo by o injekci stáli. „Vakcinován nemůže být každý. Tak to není nikde. Vakcínu vyrábějí čtyři firmy na světě. O tom, kdo má být očkován, rozhoduje stát, který vakcíny skladuje. Vakcína je určena především ohroženým lidem s chronickými nemocemi,“ upozorňuje Vlastimil Sršeň.