Z města zmizí trhovci. Proluka mezi domy v centru Hořovic v Pražské ulici již několik let patří tržnici. Obchodníci se ale od 1. ledna musejí odstěhovat. „Podařilo se nám získat plochu do podnájmu na pět let,“ informuje Berounský deník starosta Hořovic Luboš Čížek.

Na místě, kde dnes stojí stánky s oblečením a ostatním tradičním sortimentem asijských obchodníků, budou podle jeho slov od příštího roku parkovat auta. „Připravujeme návrh na úpravu plochy, na jaře začnou samotné práce,“ říká starosta.

V Pražské ulici tak vzniknou desítky nových parkovacích míst, která ve městě už dlouho chybějí. „Že tržnice z města zmizí, vítám. V Hořovicích se zaparkovat nedá, takže každé další místo pro auto je dobré,“ myslí si Ondřej z Hořovic.

Obavy z toho, že se tržnice přesune jinam, jsou podle starosty města zbytečné. „V současné době platí tržní řád města, který povoluje tržnici jen tam. Pokud bude městská rada řád měnit, tak jej jedině zruší. V podstatě to ale nebude nutné, protože město jako nájemník pozemků v této lokalitě tržnici nepovolí,“ ujišťuje Luboš Čížek.

Hořovičtí za prostory zaplatí majiteli patnáct tisíc korun měsíčně. Z nájmu se ale odečtou náklady na vybudování parkoviště. „Určitě tam nebude jen beton. Máme určitou představu, jak by parkoviště mělo vypadat. Počítáme se zámkovou dlažbou i s nějakou zelení,“ popisuje plánované parkoviště starosta.

Všichni obyvatelé Hořovic ale z projektu radost nemají. „Trochu mě mrzí, že tržnice, kde občas nakupuji, ve městě nebude. O to víc mi vadí, že přestože se v Pražské ulici bude konečně něco dít, proluka zde zůstane,“ říká další obyvatelka Hořovic Marie.

Luboš Čížek nad takovou výtkou jen krčí rameny. „Jedná se o soukromý pozemek, takže do záměrů vlastníka město mluvit nemůže. Podle mých informací ale majitel pozemků zástavbu plánuje,“ tvrdí Čížek. Kdy se však v Pražské ulici bude stavět, starosta neví.