Profesionální řidič pan Václav strávil 40 let za volantem. Podle jeho slov umí jezdit se vším, co má kola. Přesto ho potkala na silnici nehoda, která změnila celý jeho život. „Jednou odpoledne jsem se chtěl jen tak projet na motorce. Předtím jsem měl stroj v servisu. Po několika ujetých kilometrech se mi zadřel motor a já jsem nekontrolovatelně sjel z vozovky,“ popisuje těžkou nehodu, při které si zlomil druhý krční obratel.

Jeho vyprávění napjatě poslouchá skupinka studentů 4. C z hořovického gymnázia. Václav je totiž jedním ze čtyř Osudů, jak si takoví lidé říkají, kteří navštívili gymnázium, aby si s novými řidiči mezi studenty popovídali o svých příbězích. O veselé vyprávění se nejedná.

Studenti poznávají skutečné příběhy

Jde o projekt Ministerstva dopravy České republiky (Ne)Zvratné osudy. „Chceme právě té nejrizikovější skupině řidičů ve věku okolo dvaceti let ukázat, jaké nebezpečí přináší silniční provoz. Spolupracují s námi přímo účastníci nebo pozůstalí a oběti dopravních nehod, kteří nemají zábrany se se svými příběhy svěřit,“ říká koordinátorka projektu Veronika Dlouhá.

Studenti podle ní obvykle reagují na školách až na výjimky podobně. „Když začneme jednotlivé příběhy vyprávět, okamžitě přestanou svačit a bavit se a pozorně poslouchají,“ popisuje začátky diskuzí.

V malých skupinách pak příběhy probírají s jejich samotnými účastníky, tak jako například s panem Václavem. „Dávám si na silnici vždy pozor a snažím se jezdit bezpečně. Přesto se mi stala nehoda, která změnila celý život a poslala mě po čase i do invalidního důchodu,“ pokračuje Václav.

Nikomu na silnici nikdy nevěř

Má pro své posluchače připraveno i první pravidlo. „Nikomu na silnici nevěř! Nikdy si nemůžete být jistí, co ten druhý udělá,“ varuje studenty.

Jeho manželka na okamžik, kdy se Václav nevrátil z projížďky, dodnes vzpomíná s hrůzou. „Nikdy na ten den nezapomenu. A myslím na to pokaždé, když manžel usedá za volant,“ říká žena, která se od té doby musí věnovat chodu rodinné firmy a starat se přitom i o dům.

„Takových příběhů je plno. Je důležité, aby si mladí řidiči uvědomili, jaké může mít jejich chování následky,“ myslí si Veronika Dlouhá.

Studenti jí dávají za pravdu. „Mám řidičský průkaz několik měsíců. Dnešek mi úplně změnil pohled na řízení. Na pana Václava si nyní asi vzpomenu pokaždé, když usednu za volant,“ tvrdí Lada Stuchlá ze 4. C.

Podobných příběhů mohou studenti po celé republice slyšet celou řadu. „Bohužel ne všechny školy na naši výzvu reagují. Osudy se pak nedostanou ke všem, kdo by je měli slyšet,“ dodává koordinátorka projektu.

Zároveň upozorňuje, že do diskuzí se mohou zapojit nejen školy, ale i další účastníci a oběti nehod, kterým není lidský osud lhostejný a mají odvahu se s tím svým svěřit. Zájemci mohou Veroniku Dlouhou kontaktovat na emailové adrese nezvratneosudy@mdcr.cz.