Vánoční svátky nejsou tradičně pouze o klidu a míru. V pohotovosti musejí být především zdravotníci a záchranáři.

Představa, že na Vánoce se lékaři setkávají s kostí v krku už neplatí. „K podobným případům vyjíždíme spíše v létě, kdy se u Berounky sjedou rekreační rybáři,“ vypráví Bořek Bulíček ze záchranné služby Trans Hospital.

Podle něj lidé v současnosti doplácejí spíše na konzumaci alkoholu. „Nevím, jestli je to tím, že lidé nejí kapry nebo si dávají větší pozor. Možná, že jim stačí dodržovat rady našich babiček, že kapří kost v krku vysvobodí sousto chleba,“ říká Bořek Bulíček.

Závažnější výjezdy záchranářů tak mají na svědomí opilci. Řevnická záchranka například musela ošetřit muže s neobvyklými popáleninami. „Rodina slavila Vánoce na chatě. Večer pili a tancovali a jeden z oslavujících klopýtl posilněn alkoholem a padl na kamna,“ popisuje záchranář. Opilý tanečník dal instinktivně ruce před sebe, spálil se o plotnu, porazil kamna a navíc si o ně rozbil hlavu. „Muže jsme samozřejmě převezli do nemocnice,“ dodává Bulíček.

S kostmi v krku se záchranáři setkávají výjimečně. Štědrovečerní tabule se totiž pomalu mění a tradičního kapra nahrazují různé speciality. „U nás jsme kapra měli vždycky. Manžel ho ale už dvacet let nejí. Před lety mu totiž opravdu uvízla v krku kost a já ho pak sama doma operovala,“ vypráví čtenářka z Hořovicka.

Dnes už opět ryba na jejich štědrovečerním stole nechybí. „Začala jsem ho nakládat podle jednoho receptu do speciálního nálevu. Kosti pak úplně změknou a maso navíc získá výbornou chuť,“ dodává kuchařka.

Pokud by přece jen někomu z rodiny kost v krku zůstala, měl by problém. „Záchranáři v podstatě ani nemají možnost kost z krku vyndat. Takové případy se musejí řešit na ORL,“ upozorňuje Bořek Bulíček. Protože krční ambulance v regionu o svátcích není, lidé pak musejí za ošetřením až do Příbrami, Kladna nebo do Prahy.