Zatímco si v době vánočních prázdnin děti zimních radovánek moc neužily, první školní den v novém roce je uvítala sněhová nadílka.
Někteří školáci si sníh po vyučování patřičně užili. „Nejraději sáňkuji a stavím sněhuláky. Na sněhu je nejlepší to, že po pádu nic nebolí,“ prozradil šestiletý Matěj Žatečka, který si sníh včera vychutnával na berounské Městské hoře.
Zima zaměstnává také lékaře
Dospělí na rozdíl od dětí radost ze sněhové nadílky často nemají. Nejen že sníh komplikuje dopravu, náledí a kluzká pokrývka chodníků a silnic přináší rizika úrazů. „Je to běžná záležitost. Vždy, když se ochladí a napadne sníh, chirurgická ambulance se plní pacienty,“ uvedl mluvčí hořovické nemocnice Tomáš Šebek.
Podle něj jsou nejčastějšími oběťmi klouzaček před domy starší lidé. Lékaři pak musejí ošetřovat zejména zlomeniny krčku, zápěstí nebo bérce.
V pondělí v nemocnici v souvislosti se sněhem ošetřili čtyři pacienty. „Dvě ženy si po pádu zlomily zápěstí. Jeden pacient si poranil koleno a další žena páteř,“ sdělil mluvčí nemocnice.
Rizikovou skupinou lidí, kteří mají v zimě zdravotní problémy, jsou i kardiaci a astmatici.
Na silnicích je ale podle lékařů možná bezpečněji než na chodníku. „Úrazy spojené s autonehodami v zimě nepřibývají,“ upozornil Tomáš Šebek. Řidiči si patrně dávají na sněhové pokrývce větší pozor a neriskují. Následkem jsou jen drobné karamboly, při kterých nedochází k vážným zraněním.
„Je to pravda, když jsem jel v pondělí ráno do práce, tak mi cesta trvala dvojnásobnou dobu než jindy. Všichni řidiči jeli opatrně, přestože silnice byly upravené,“ potvrdil jeden z řidičů.
S úklidem chodníků pomáhají občané
Při odstraňování sněhu z chodníků počítají města a obce stále s pomocí místních obyvatel. A to i přes to, že nový zákon přesunul loni v listopadu tuto povinnost z majitelů přilehlých nemovitostí na obce a města. Například Hostomičtí před příchodem zimy uvažovali o nákupu nástavce na odklízení sněhu, který by připojili na multikáru. Od záměru ale nakonec ustoupili. „Chodníky jsou ve špatném stavu. V případě, že bychom na ně najeli s těžkou technikou, hrozilo by polámání dlažby,“ konstatoval za město Hostomice Vít Maršálek.
Obce spoléhají na mírnou zimu. „V našem regionu sněží každoročně tak čtrnáct dnů za celé zimní období. Abychom kupovali techniku za půl milionu korun, to je pro nás zbytečný náklad,“ pokračuje Maršálek s tím, že chodníky uklízejí zaměstnanci města a navíc se k nim přidávají i někteří občané. „Kdo zametal sníh dříve, dělá to i dneska. Platí to i opačně. Kdo sníh nechával na chodníku, svůj přístup nyní nezměnil,“ uzavřel Maršálek.
Pomoc místních lidí oceňují i v Praskolesích. „Někteří lidé jsou tak hodní, že sníh odklízejí nadále. Jinak se snažíme o úklid vlastními silami. V případě, že se nám to nepodaří hned ráno, pokračujeme až do odpoledne,“ uvedla starostka Praskoles Zdeňka Drábková. Zástupci Praskoles i ostatních obcí počítají s navýšením nákladů na údržbu.
autoři: Vojtěch Plecitýa Radka Kočová