Nezaměstnanost na Berounsku dál nezadržitelně roste. Lidí na úřadu práce přibývá každý měsíc. „Byl jsem se na začátku týdne zapsat, je to opravdu hodně depresivní. Na chodbách je plno lidí. Nevím, co bych k tomu mohl říct víc,“ popisuje David Šmatlák z Králova Dvora.

Minulý týden dal výpověď v jedné hořovické firmě. „Poslední výplatu jsem viděl v srpnu, od té doby mi firma dluží,“ říká již bývalý zaměstnanec společnosti, která je nyní v konkurzním řízení.

Firma se ale jinak zaměstnanců nezbavuje. „Nemáme od nich zatím nahlášené hromadné propouštění. V tomto týdnu ale se zástupci společnosti budeme ještě jednat,“ upozorňuje ředitelka Úřadu práce Beroun Lenka Šmídová a vysvětluje, že se tak pravděpodobný krach společnosti v nezaměstnanosti na Berounsku zatím neprojevil.

Uveřejněné statistiky jsou totiž k 31. prosinci 2009. Podle nich je na Berounsku míra nezaměstnanosti 6,6 procenta. Za měsíc tedy na úřadu práce přibylo dalších téměř sto žadatelů o zaměstnání.

V současné době práci na Berounsku hledá 3164 lidí. „To znamená, že na jedno volné místo je statisticky 17,9 uchazečů,“ vysvětluje Lenka Šmídová. Pro lidi bez práce se tak možnost dalšího zaměstnání stále vzdaluje.

A bude ještě hůře. „Míra nezaměstnanosti určitě ještě stoupne minimálně na 7 procent,“ varuje Lenka Šmídová. Do lednových statistik se totiž přinejmenším promítne pravděpodobný krach hořovické firmy v konkurzním řízení.

Uchazeči o zaměstnání se tak na pohovorech ve firmách scházejí ve velkém. „Uvidíme, jak to dopadne. Tento týden mám schůzku v jedné firmě v Žebráku. Pokud to nevyjde, budu hledat dál,“ říká David Šmatlák. Podobně jako on jsou na tom na Berounsku další tři tisíce lidí.