Sněhová nadílka, která v posledních dnech trápila především řidiče, udělala radost mnoha milovníkům zimních sportů. Na Berounsku a Hořovicku se rázem vytvořila řada příležitostí k sáňkování, bobování a běžkování.

Námi oslovení sportovci se shodují. Vyrazit na běžky se dá prakticky kdekoli. „Když takto napadne sníh, můžeme jezdit prakticky všude,“ říká za komárovské turisty Olga Kleknerová. Ti dnes společně vyrážejí na běžkách do Brd.

Přístupná část Vojenského újezdu Brdy je totiž oblíbenou destinací mnoha sportovců z Hořovicka a okolí. „Trochu nám situaci komplikují vojáci, protože hlavní silnice protahují a solí i ve vojenském prostoru. Když je sněhu méně, tak jezdíme do Brd z Vísek nebo z Kvaně. Nyní se dá ale jezdit úplně všude, takže já třeba pojedu už z Komárova,“ popisuje Olga Kleknerová.

Sportovci, kteří nechtějí až do brdských lesů, mohou nasadit běžky kdekoli na poli a podél cest. V Berouně se v lyžařský areál změnilo například i nové golfové hřiště. Na každém kopci se sáňkuje a bobuje.

Takové množství aktivit sebou přináší ale i rizika úrazů. „Jsme tu nyní jako horská služba,“ glosuje Bořek Bulíček z řevnické záchranné služby Trans Hospital. S tím ale podle něj musejí zdravotníci a záchranáři počítat každý rok. „Je to dané tímto obdobím. V létě jezdíme například k cyklistům. Nyní padají lyžaři a bruslaři,“ popisuje Bořek Bulíček. Většinou prý jde o zlomené ruce, nohy a o tržné rány.

Sportovci by měli podle něj dbát především na svou bezpečnost a používat ochranné doplňky. „V současné době by se dala doporučit přilba nejen pro lyžaře, ale i pro lidi, kteří si jdou zabruslit na rybník. Pád hlavou na led je vlastně stejný jako na tvrdou zem nebo na beton. Lidé tak mohou skončit v nemocnici s krvácením do hlavy,“ říká záchranář.

Své o pádech na lyžích ví Olga Kleknerová. „Před lety jsem se zúčastnila závodů na běžkách v Dražovce. Dodneška si pamatuji ten závěrečný sjezd a zatáčku. Všichni říkali, že když to vyberu, tak určitě vyhraji. Dlouho jsem se pak sbírala z té závěje,“ směje se lyžařka.

Právě hořovický lesopark je další místo, kde se dá sportovat. Několik let po sobě zde ale nenapadlo tolik sněhu, aby se mohly opravdové závody uspořádat. Tentokrát se dá soutěžit v zimních sportech téměř všude.