Bude nové autobusové nádraží, nebo nebude? Tuto otázku si v Hořovicích pokládají již více než rok. Definitivní rozuzlení situace je stále v nedohlednu.

Jedno je už ale podle představitelů města jisté. Regionální operační program při rozhodování o dotacích v případě Hořovic pochybil. „Napsali jsme náš komentář k celé věci příslušným orgánům Evropské unie. Víme o stanovisku Bruselu, že v případě přehodnocení již přidělené dotace jednal ROP v rozporu s přijatými pravidly,“ popisuje situaci starosta Hořovic Luboš Čížek.

Podle jeho slov patří autobusové nádraží k nejodpudivějším místům ve městě. Oslovení občané s tím souhlasí. „Nádraží je v hrozném stavu a je to ostuda města. Navíc nyní se tam nedá ani schovat před mrazem. Lidé by si nějakou úpravu zasloužili,“ říká Helena Součková z Hořovic.

Představitelé města zatím na oficiální stanovisko od evropských úředníků k celé záležitosti čekají. „Pokud z Bruselu přijde vyjádření v náš prospěch, tak ho nechám vložit do zlatého rámu a pověsím si ho do kanceláře. To je totiž asi jediné, co s tím mohu dělat, protože na dotace není právní nárok,“ krčí rameny starosta.

Proč tedy o přehodnocení postupu v Bruselu žádal? „Nechceme, aby na nás zůstalo podezření, že jsme pracovali špatně. Chyba byla jinde a já nechci, aby vina zůstala na nás,“ vysvětluje starosta.

Ředitel ROP Střední Čechy Tomáš Novotný pochybení popírá. „Byla naše povinnost takto rozhodnout a o takovém stanovisku komise nevím,“ říká Novotný.

S projektem autobusového nádraží ale ani tak není konec. „Bez ohledu na nepříznivý vývoj jsme v přípravách pokračovali. Udělali jsme nezávazné předvýběrové řízení na dodavatele. Nádraží bychom přesně v rozsahu projektu postavili za 48 milionů korun,“ říká Luboš Čížek. Přitom původní projekt počítal se 72 miliony.

V žádosti se udávají tabulkové ceny. Při dnešních tržních cenách by se ale celkové náklady snížily o více než 20 milionů korun. Město tak hodlá žádost s nadějí na úspěch podat znovu.