Minulý týden oznámil starosta Hořovic Luboš Čížek Berounskému deníku plán města podat znovu žádost o dotace na stejný projekt. Změní se jen cena. „Přísným výběrovým řízením by se nám podařilo snížit náklady na stavbu asi o dvacet milionů korun,“ uvedl starosta.

Ve prospěch Hořovic hovoří podle jeho slov i zpráva Evropské komise, která úředníkům ROP vytýká postup při hodnocení hořovického projektu. „Žádné stanovisko, které by uvedlo, že postup byl problematický, jsme neobdrželi,“ brání se ředitel ROP Tomáš Novotný. Podle něj úředníci ani jinak postupovat nemohli.

Největším problémem je, že na projekty v hromadné dopravě je málo peněz. „S Bruselem jednáme, aby se přesunula asi miliarda z turistického ruchu,“ říká Tomáš Novotný a dodává, že Hořovice mají stále velkou šanci dotace získat. „Bylo by v tomto smyslu vhodné, kdyby Hořovice využily možnosti podat žádost znovu s modifikovaným projektem podle našich posudků. My jsme připraveni s městem o projektu komunikovat a maximálně mu pomoci. Není sporu o tom, že řešení situace ve městě je potřeba, projekt se musí přepracovat,“ tvrdí ředitel ROP.

Starosta Hořovic s tímto názorem nesouhlasí. „Žádný nový projekt nebude. Kdybych měl akceptovat požadavky posudku, na základě kterého nám ROP nepřidělil prostředky, tak stavba autobusového nádraží v lokalitě u toho vlakového nebude stát 40 ani 80 milionů, ale asi tak 180,“ reaguje Luboš Čížek.

Posudek totiž doporučuje nádraží vybudovat podle starosty na místě, kam se nevejde a kde město nevlastní ani metr čtvereční pozemku. „Regionální operační program je jen jedna z možností, jak tento projekt financovat, ale není jediná,“ naznačuje nakonec starosta Hořovic, že město uvažuje i o jiných možnostech financování stavby nádraží.