V Hořovicích za sebou máte první rok provozu nového oddělení šestinedělí, jak se modernizace porodnice a poporodní péče projevila na celkovém počtu narozených miminek?

V roce 2009 jsme měli 1218 porodů. Na svět u nás přišlo 1237 dětí, protože tu byla i dvojčata.

Počet porodů tedy stále roste?

Stoupá to prakticky od roku 2003, kdy se renovovaly porodní sály. Každý rok tu máme tak o sto porodů víc. Počet narozených dětí u nás stoupá i v době, kdy se nárůst porodnosti celkově zastavil.

Kolik máte na oddělení porodů za den?

Vychází to asi na 3,5 porodu denně. Jsou ale dny, kdy nemáme žádné a naopak, kdy se jich nakupí sedm i více. Hlavně mám radost, že se nám daří nezvyšovat procento císařských řezů, kterých máme na našem oddělení méně než je celostátní průměr. To je jedině dobře. Jak často se v Hořovicích narodí vícerčata?

Loni tu bylo třináct dvojčat. Trojčata pamatuji jedny za celou kariéru. V roce 1978 se v Hořovicích měla narodit jedna, ale kvůli komplikacím byla rodička převezena do Prahy. Pak po mém nástupu tu byla trojčata jednou, ale protože šlo o předčasný porod, byl opět nutný převoz.

Takže trojčat po světě moc neběhá…

Pravděpodobnost je velmi malá, asi jedna ku osmdesáti na třetí v populaci.

Rodí v Hořovicích i známe osobnosti?

V minulém roce u nás byla jedna známá herečka a jedna bývalá mistryně světa v gymnastice.

Kdy se vlastně narodilo první miminko tohoto roku?

Jako první dítě v novém roce se narodil padesát osm minut po půlnoci chlapeček z Berouna. Kolem Silvestra tu bylo vůbec poměrně rušno, měli jsme asi šest porodů. I v následných dnech bylo na porodnici plno.

Jak je možné, že se rodí na přelomu roku tolik dětí kolem půlnoci? Soutěží mezi sebou porodnice?

Věřím, že dvacet minut po půlnoci se dítě narodit může, když máme za den sedm porodů, tak skutečně to tak i vyjde. Aby se ale pár vteřin po půlnoci narodilo několik miminek, toho se těžko docílí přirozenou cestou.

Takže se takovým porodům pomáhá?

Když se rodí císařským řezem, tak se dá porod načasovat. My to ale neděláme.

Kolik miminek už tedy v roce 2010 v Hořovicích přišlo na svět?

Do 10. ledna jsme měli 41 porodů, dvacátého dvojnásobek. Máme prakticky stále plné oddělení.

Míváte někdy plně obsazené oddělení?

Loni se stalo asi dvakrát, že jsme vyhlásili stop stav, ale jen na jednu noc. Ráno se matky propustily a mohly se přijmout další. Matky tu leží velmi krátkou dobu, jdou domů hned, jak to dovolí stav dítěte. Prakticky to bývá třetí den.

Situace se v posledních letech asi dramaticky změnila?

Když jsem začínal, tak tu matky ležely až osm dní, po císařském řezu až 12. Dnes je doba zkrácená na polovinu.

Jinak vypadalo i oddělení…

Pokoje byly velké, matky tam ležely pohromadě a bez dětí. Miminka zůstala pod dohledem v novorozeneckých boxech. Dnes máme útulné pokoje po dvou a matky mají od začátku děti u sebe. Každé má svoje výhody i nevýhody.

Oddělení se muselo i zvětšit…

Obrat je dvojnásobný oproti i sedmdesátým letům. V 77. roce jsme měli nejvíc porodů, asi 702. Dnes jsme prakticky na dvojnásobku.

Kdy naopak přišlo na svět nejméně dětí?

Na počátku devadesátých let tu bylo jen asi 300 porodů.

Dnes v Hořovicích rodí jen matky z okolí?

Počítali jsme, že kdybychom tu měli jen matky ze své staré spádové oblasti, tak tu máme asi 250 porodů za rok. Nejvíc rodiček je z Prahy.

Tolik matek sem jezdí i kvůli speciálním porodům?

Porody do vody jsme kdysi inzerovali, ale byla to taková módní vlna. Matky už je ani nechtějí. Jediné, co vyžadují, jsou standardní postupy pro tlumení bolesti.

Jiné speciality nežádají?

Jsou matky, které chtějí rodit přirozeně bez jakýchkoli urychlovacích metod a bez běžně užívané medikace. Snažíme se jim vyhovět, pokud to jde. Je to ale do určité míry náročnější proces na péči a většinou celý porod trvá déle, ale nemáme s tím problém.

Děkuji za rozhovor.