Řidiči přijíždějící do Hořovic mají už měsíc možnost parkovat přímo v centru.

Všichni místní lidé ale nové využití proluky Pražské ulice nepřijali s nadšením. „Parkoviště v Pražské ulici nevidím jako dobré řešení. Vždyť se takto v ulici ještě zvýší provoz. Přitom se už dvacet let v Hořovicích mluví o odklonění dopravy a odlehčení nejfrekventovanější ulici,“ myslí si jeden z oslovených obyvatel Hořovic.

Jinde se pořádně parkovat nedá

Starosta města Luboš Čížek považuje tyto obavy za zbytečné. „Parkují zde lidé, kteří si ve městě potřebují něco zařídit. Dříve řidiči nechávali auta na náměstí. Parkovací místa se jen přesunula do proluky v Pražské ulici. Podle mě tak bude provoz stále stejný,“ říká starosta Hořovic.

Lidé, kteří jezdí do města na nákupy a na úřady z okolních obcí, nové parkoviště vítají. Nedostatek parkovacích míst totiž trápil do konce loňského roku všechny řidiče.

„V Hořovicích s tím byl vždycky problém. Pokud bylo parkoviště na náměstí plně obsazené, místo pro auto se hledalo jen těžko. Jediný další dostupný prostor je u Unimarketu, ale tam to nikdo neudržuje. Takže se tam nyní v zimě, když napadne sníh, mnoho aut nevejde. Dnes je situace daleko jednodušší,“ popisuje František Němec z Hostomic.

V Pražské ulici stála auta i dříve

Řidiči si za jeden měsíc provozu na nové parkoviště zvykli a plně jej využívají. „Za hodinu tu zaplatíme deset korun a máme klid a jistotu, že nám dá na auto někdo pozor. Dříve se tu stejně parkovalo i za tržnicí. Občas za to někdo vybíral i peníze. Člověk ale nedostal ani lísteček a navíc se stejně o auto bál,“ říká František Němec.

Před měsícem zde prodávali trhovci

Přitom se prostory na jaře budou potřebám města teprve uzpůsobovat. Hořovičtí si proluku v ulici pronajímají od soukromého majitele. Do prosince roku 2009 se zde provozovala tržnice.

Stánky s oblečením, obuví a dalším tradičním sortimentem asijských obchodníků zasahovaly až na chodník. Město plánovalo postavit kolem tržnice dokonce hradbu.

Radní se ale dohodli na radikálním řešení, které má zajistit dostatek parkovacích míst v Hořovicích. V současné době zpracovává dopravní inženýr projekt za sto tisíc korun, na jaře by se mělo začít na parkovišti pracovat.