Poslední půlrok znamenal pro městskou zeleň v Hořovicích období temna. Během několika měsíců si obyvatelé všimli velkého úbytku stromů. „S údivem zjišťuji, že ve městě mizí smrčky a ostatní stromy. Nejde jen o jednu lokalitu, pokácené dřeviny jsou téměř v celém městě. Všude je v současné době záměr městskou zeleň rozšiřovat, ale u nás je trend opačný,“ zlobí se Jan z Hořovic.

Všímavý pozorovatel mu při procházce městem musí dát za pravdu. Stromků skutečně ubylo. Potvrzuje to i starosta města Luboš Čížek. Podle něj se stromy kácí, aby se zdejší prostředí zkultivovalo. „Má to ale dva důvody. Jednak se kácely stromy ve špatném zdravotním stavu. Šlo o porosty u akvaparku a o dva stříbrné smrky v centru. Pak se kácejí zdravé stromy jako například u kostela svatého Jiljí a u kašny. Takové úpravy byly nutné spíše z estetických důvodů,“ popisuje radikální zákroky starosta Hořovic.

Zeleň prý byla v minulých letech vysazována nesystematicky a město se nyní pokouší o nápravu. „U kašny to byla dokonce i jedna z podmínek památkářů. Když jsme dostali peníze na její rekonstrukci, chtěli, aby se dřeviny okolo objektu vykácely. Je pravda, že renesanční kašna zasazená někde v lese, působí poněkud absurdně,“ říká Luboš Čížek.

Stromy u kostela byly podle něj nebezpečné, protože část z nich byla nemocná a nakloněná do vozovky. Všechny ale také bránily opravě fasády jižní stěny kostela a chystané stavbě chodníku, který zde chybí. Výsadba byla před lety v Hořovicích podle slov starosty živelná. Zpočátku porost působil hezky, ale sázely se nevhodné dřeviny.

V současné době se totiž používají na městskou zeleň vyšlechtěné kultivary, které mají omezenou výšku růstu. „Vzhledem k tomu, že většina kácení proběhla na podzim a na začátku zimy, žádná náhradní výsadba se ještě nedělala. Pokácené stromy ale určitě nahradíme,“ ujišťuje Luboš Čížek.