Počasí si opět zahrává s řidiči. Středeční ranní teploty, sněžení a vítr zablokovaly na několika místech dopravu. „Jel jsem ráno do Prahy. Po dálnici jela všechna auta maximálně sedmdesátkou. Hustě sněžilo i pršelo a stěrače chvílemi ani nestíhaly,“ říká Ivo Havránek z Berouna svou ranní cestu.

Silnice byly na mnoha místech jen těžko sjízdné ještě dříve, než začalo hustě sněžit. Silný vítr, který se neutišil po celou noc, totiž navál sníh na nekryté cesty.

Některá místa projelo jedno auto

Úsek mezi Hudlicemi a Královým Dvorem byl dokonce problematický i pro silničáře. Do jedné závěje zapadl pluh. „Sníh zúžil vozovku tak, že se dvě protijedoucí auta prakticky nemohla vyhnout. Nejspíš pak chtěl v jednom místě pluh udělat místo protijedoucímu řidiči a skončil sám mimo silnici,“ popisuje nehodu žena, která kolem velkého vozu silničářů projížděla.

„Náš vůz se opravdu vyhýbal jinému autu. Skončil v příkopu, odkud ho museli vyprostit berounští hasiči,“ potvrzuje Luděk Kadeřábek z králodvorské pobočky Správy a údržby silnic.

V akci byly všechny údržbové vozy

Podle silničářů byla jejich noční práce při odklízení navátého sněhu úměrná počasí. „V terénu jsme měli všechny vozy. Do rána byly vozovky sjízdné. Některé jen v jednom pruhu, ale uzavírky jsme v okrese nedělali,“ dodává Luděk Kadeřábek.

Vozovky byly pro řidiče zrádné na mnoha dalších místech, která byla průjezdná jen se zvýšenou opatrností. Nehodou mohla skončit i cesta dalšího řidiče z Hořovic do Berouna. „Jel jsem po silnici mezi Žebrákem a Zdicemi. Přede mnou jela nějaká řidička, která vždy zrychlila na devadesátikilometrovou rychlost a v momentě, kdy míjela auto v protisměru, šlápla na brzdu a téměř zastavila. Nakonec se mi podařilo nebezpečně manévrující auto předjet, ale za odbočkou na Chlustinu se najednou zcela odklizená silnice proměnila ve sjezdovku,“ vypráví další řidič.

Na silnici byla totiž vysoká vrstva navátého sněhu. „Ještě nyní se divím, že se mi to podařilo projet, bylo to velmi nebezpečné. Mohl jsem snadno dostat smyk. S něčím takovým jsem vůbec nepočítal,“ dodává řidič. Přitom většina lidí si údržbu silnic pochvaluje. „Myslím, že ulice na Hořovicku jsou protažené. Se závějemi se prostě musí počítat. Nejhorší je to podle mě mezi Žebrákem a Hořovicemi a pak mezi Osekem a Újezdem, kudy jezdím já,“ říká Jan Chmela z Komárova.

Nástrahy počasí pro řidiče

Husté srážky- Ve středu ráno mezi osmou a devátou hodinou se na Berounsku sypal z nebe sníh s deštěm v takové intenzitě, že stěrače nestíhaly čistit skla aut. Na dálnici pak všechny vozy musely jet maximálně sedmdesátikilometrovou rychlostí.

Silný vítr - V noci vál na celém okrese silný vítr. Na nechráněných silnicích pak vytvořil sněhové jazyky, které zkomplikovaly dopravu. V jedné závěji skončil i vůz silničářů.

Teploty kolem bodu mrazu - Teploty těsně nad nulou nahrávaly včera ráno tvorbě ledovky. Sníh na mnoha místech tál a hned zase namrzal, takže silnice se pak měnily v ledové dráhy.