Dojet přímou cestou z Hořovic do Žebráku bylo ještě na začátku týdne téměř nemožné. „Když jsem tudy jela naposledy, vracela jsem se domů Německa a bylo to pro mě velké překvapení. Silnice byla samá díra, cesta domů se mi změnila ve slalom mezi výmoly a stejně se jim nedalo vždy vyhnout,“ popsala zážitky snad všech řidičů Petra Fairaislová z Hořovic.

Všichni lidé, kteří tudy musí pravidelně jezdit, se ptají, kdy už se bude silnice konečně opravovat. Už známe odpověď. Právě nyní. „Ve středu jsem na silnici míjel cestáře, kteří díry v asfaltu zasypávali,“ informoval redakci další řidič.

Problémy jsou po zimě podle Martina Vlka ze Správy a údržby silnic Kladno, která se o údržbu krajských komunikací stará, prakticky všude. „Tato vozovka není jediná, která se musí opravit. Postupně se snažíme dát dohromady všechny,“ uvedl v nové funkci statutárního zástupce společnosti Martin Vlk.

Podle zkušeností řidičů ale byla ještě nedávno silnice z Hořovic k nájezdu na dálnici tou nejhorší vozovkou v regionu. „Prostě se tudy nedá jezdit. Díry jsou navíc den za dnem hlubší a nebezpečnější. Silnice je kvůli sněhu relativně úzká, řidiči si dávají pozor, aby nevjeli do nějakého kráteru, pak hrozí nehody,“ zlobili se řidiči.

Od poloviny týdne už však dávají silničáři tankodrom opět dohromady. „Jde o běžnou údržbu, jejíž harmonogram přesně neznám. Ale tyto práce se dělají průběžně. Klimatické podmínky jsou vysloveně pro opravy nevhodné. Rekonstrukce trvalejšího rázu se budou dělat až po zimě, protože rozsáhlejší úpravy by v tomto počasí byly vyhozené peníze,“ upozornil Martin Vlk.

Krajští úředníci počítají v letošním roce dokonce s celkovou rekonstrukcí. „Plán investic Středočeského kraje na rok 2010 stále čeká na definitivní schválení krajským zastupitelstvem v návrhu je ale i rozšíření silnice mezi Žebrákem a Hořovicemi,“ informoval Berounský deník Jan Vtípil z krajského úřadu.

Plány a jejich realizace jsou ale odlišné věci. O přestavbě této nebezpečné komunikace, na které došlo k několika tragickým dopravním nehodám, se uvažuje již dvacet let.