Do konce roku zbývá dlouhých deset měsíců. Úředníci, kteří mají na starosti výměnu řidičských průkazů, ale počítají v jiných číslech. „Ještě je potřeba vyměnit přes pět tisíc oprávnění vydaných do konce roku 2000,“ hlásí Iva Ekrtová z Městského úřadu v Berouně.

Přitom před půl rokem, kdy jsme na povinnou výměnu řidičáků upozorňovali, jich bylo na Berounsku potřeba odevzdat a vyrobit šest tisíc. Už v té době se číslo zdálo vysoké. Tolik starých průkazů dělá úředníkům starosti.

Navíc spousta lidí o povinnosti vyměnit si řidičák ani neví. „Musím se podívat, z jakého roku průkaz vůbec mám. Kdy bych ho měla měnit?“ reaguje na dotaz Deníku Magda Holubová z Hořovic. Má štěstí. Oprávnění jí bylo vystavené v roce 2003, takže s výměnou může počkat až do konce roku 2013.

Další tisícovky lidí ale musí na úřad přijít ještě v tomto roce. A měli by to stihnout do listopadu. Výroba řidičského průkazu totiž nějaký týden potrvá. Řidičáky se všechny vyrábějí v Praze.

Kdo chce nový průkaz, potřebuje platnou občanku, původní řidičské oprávnění, fotografii a vyplněnou žádost. S dokumenty by měl přijít osobně. „Formulář s fotografií posíláme do Státní tiskárny cenin v Praze, kde mají na vystavění nového průkazu dvacet pracovních dnů. Nový řidičák tak žadatelé dostanou za měsíc,“ vysvětluje Iva Ekrtová.

Poslední zájemci by tedy měli přijít nejpozději v listopadu, aby průkaz obdrželi do konce prosince. Pak už totiž bude jejich oprávnění neplatné. Lidé většinou nechávají návštěvu úřadů na poslední chvíli, a toho se úředníci obávají. Může se pak stát, že u přepážek budou lidé zbytečně čekat.

V současné době nejsou fronty na úřadě veliké a Iva Ekrtová lidem z Berouna doporučuje, aby využili úředních hodin i v úterý a ve čtvrtek.

Do kdy vám platí váš řidičák?

Řidičská oprávnění vydaná v době od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000 platí do 31. 12. 2010
Řidičská oprávnění vydaná v době od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004 platí do 31. 12. 2013
Na výměnu je třeba fotografie, vyplněná žádost, platný občanský průkaz a starý řidičský průkaz.