Radní rozhodli o vystoupení města z Regionální rozvojové agentury Střední Čechy (RRA). „Jde o další položku v postupném pročišťování městských financí od zbytečných výdajů,“ vysvětlil důvod tohoto kroku starosta Hořovic Luboš Čížek.

Agentura byla založena v roce 1999. Svým členům by měla především pomáhat s žádostmi o evropské dotace.

Hořovice jsou součástí organizace od jejího vzniku. „Tehdy to smysl mělo. Dnes už je podle mě členství v takovéto organizaci z pohledu města k ničemu, protože se vznikem Regionálního operačního programu a především s přijetím Heleny Chvojkové, která připravuje žádosti o dotace, ztrácí členství význam,“ uvedl Luboš Čížek.

Radním se tak zdálo zbytečné platit pět tisíc korun ročně jako členský příspěvek a rozhodli o ukončení spolupráce. „Dostali jsme celkem úsměvnou odpověď od ředitele agentury Jiřího Svítka, ve které nás nabádá k prostudování stanov a k obnovení spolupráce,“ dodal starosta s tím, že podle dopisu má o vystoupení rozhodovat zastupitelstvo.

„Po prostudování dopisu jsme se rozhodli držet se stanov a nezaplatíme předepsané poplatky. Tím dojde k jejich porušení a Hořovice budou z agentury vyloučeny,“ popsal postup ukončení spolupráce starosta.

Podle projektové manažerky RRA Šárky Šavelkové ale radní promeškali termín, ve kterém mohli podat výpověď a nyní poplatky zaplatit musí. „Jaký je přesný právní postup, nevím, ale poplatek na další rok budeme od Hořovic vyžadovat,“ uvedla Šavelková.

Město už ale téměř tři roky s agenturou prakticky nespolupracuje. „Připravuji žádosti o dotace od roku 2007. Za tu dobu jsme poslali třicet žádostí, z nich bylo čtrnáct úspěšných a o dalších osmi se ještě rozhoduje,“ vypočítala Helena Chvojková.

Za její působení se tak město dostalo k čtyřiceti sedmi a půl milionům korun. „Její práce je o tři sta procent hodnotnější než spolupráce s nějakou agenturou,“ uzavřel starosta.