Odboráři vyhlásili na železnici stávku na pondělí 1. března. Pokud se jednajícím politikům a odborovým předákům nepodaří hrozící kolaps v dopravě odvrátit, v pondělí mezi čtvrtou a devátou hodinou ranní nebudou jezdit vlaky a pravděpodobně se zastaví i pražská městská doprava.

Ochromení dopravy se tak dotkne i lidí z regionu. „Stále doufám, že stávka nebude. Když nakonec vlaky nepojedou, zkusím jet do práce autobusem. Ale pravděpodobnější je, že si vezmu dovolenou,“ říká Jiří Ryska z Hořovic.

Právě na autobusovou dopravu se většina oslovených lidí spoléhá. Ještě ve čtvrtek odpoledne odboráři společnosti Probo bus s pondělní stávkou nepočítali. Autobusy na Berounsku tak s největší pravděpodobností jezdit budou. „Jsme schopni operativně reagovat na situaci v dopravě. Máme ale vozový park, který objemu drážní přepravy konkurovat nemůže,“ tvrdí Miroslav Vacek z berounské pobočky firmy.

Podle něj je navíc v případě stávky železničářů a pražské hromadné dopravy velice pravděpodobné, že bude následovat i dopravní kolaps na silnicích. „I kdybychom posílili spoje z Hořovic a Berouna do Prahy, hrozí, že autobusy uvíznou v zácpě před Prahou,“ myslí si Vacek. Řada lidí tak nakonec bude řešit stávku dopravců dovolenou. „V zaměstnání se nás už ptali, jestli se dostaneme do práce. Plno lidí odpovědělo, že asi ne. Takže nejspíš budu mít volno,“ říká další občan z Hořovic pracující v Praze.

Stávka železničářů ale nemusí ovlivnit jen pracující. Komplikace nastanou i pro studenty, kteří se v pondělí vracejí po prázdninách do škol. „Několik dojíždějících studentů u nás máme. Omluvenky s ohledem na situaci v dopravě budeme přijímat. Vyučující má povinnost zapsat chybějící studenty, a ti se pak musejí omluvit,“ vysvětluje ředitel hořovického gymnázia Jiří Vlček s tím, že učitel má právo si v případech pochybnosti vyžádat oficiální dokument, který omluvenku vysvětluje.

Takový doklad by měli dětem na nádraží poskytnout, ale podle ředitele by ho tentokrát škola vyžadovat nemusela. „Jde o všeobecně známou věc. Pokud nebude zřejmé, že se jedná o nesmysl, tak omluvenky budeme akceptovat bez potvrzení,“ dodává ředitel.