Dlouhé fronty nervózních lidí, nekonečné čekání a stres při jednání s úředníky. Představy mnoha lidí o posledním termínu, ve kterém se podává daňové přiznání, vzaly tento rok v Berouně za své.

„Ráno obvykle přijde hodně lidí. S tím, že si chvilku vystojí frontu, musejí počítat. Celkově se ale dá říci, že 31. března v poslední době nebývá na úřadě hektický den,“ popsal ředitel Finančního úřadu Beroun Pavel Kysela.

Prodloužené úřední hodiny pomohly

Lidé se podle úředníků jednak naučili chodit s vyplněným přiznáním včas, jednak využívali prodloužené pracovní doby. Celý minulý týden a ještě včera byl úřad otevřen až do osmnácti hodin. Lidé mohli navíc přijít i v sobotu.

Další využívají možnosti vyplnit daňové přiznání na počítači. „Sice jsme doma dělali přiznání až v pondělí, tedy v podstatě těsně před vypršením termínu, žádný stres jsem s tím neměl. Zaprvé tyto věci nechávám na manželce, zadruhé ho vyplňujeme přes internet, takže v pohodlí,“ pochlubil se Petr z Hořovic.

A lidí jako on přibývá. „Není to sice rozhodující počet přiznání, ale postupně se situace lepší. Vítáme, že lidé využívají internet. Přesto bychom byli schopni vyřešit i větší množství lidí, než k nám nyní přicházelo,“ uvedl Pavel Kysela a dodává, že komunikace s úřady přes internet je správná cesta.
V budoucnosti by tak mohla návštěva úřadů úplně odpadnout. „Dávám přednost přepážce, kde mi alespoň poradí, pokud mám s vyplňováním nějaký problém.

Počítači zatím všichni lidé nevěří

Elektronickému formuláři zatím moc nevěřím, navíc si myslím, že to v současné době ani většina lidí nezvládne. Třeba moji rodiče dokáží maximálně vytisknout prázdný formulář stažený z internetu,“ myslí si Tomáš z Berouna. Alespoň prý nezapomene, že musí na úřad dojít.

Kdyby nepodal daňové přiznání včas, hrozil by mu finanční postih. „Jde o sankce stanovené zákonem. Záleží na částce, kterou člověk přiznává. Kvůli pěti korunám nikoho honit nebudeme,“ podotkl ředitel finančního úřadu.