Lékař, který vždy jezdil v jedné ze dvou sanitek, tak přesedl do nového terénního vozu. „Do této doby v Berouně vyjížděli záchranáři k zásahům dvěma klasickými sanitkami. Jedna byla s lékařem a druhá bez něj. Berounsko tak vlastně bude mít od dubna jednu posádku navíc,“ upozornil ředitel Záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek s tím, že v květnu bude otevřeno i nové výjezdové stanoviště ve Zdicích. Tam se přesune jedna sanitka s posádkou z Berouna.

Lékař záchranné služby tak bude pro lidi v nouzi daleko dostupnější a jeho využití záchrankou by mělo být účelnější. „Rendez–vous systém zlepšuje způsob přednemocniční neodkladné péče tím, že umožňuje lépe kombinovat posádky na výjezdech. Osobní vůz je navíc na místě mnohem rychleji než velká sanitka,“ vysvětlil Martin Houdek.

A jak budou záchranáři pracovat? Dispečerka na tísňové lince posoudí, zda je třeba na místo poslat doktora, nebo jestli stačí pouze zásah záchranářů. Pokud vyhodnotí tísňové volání tak, že je třeba lékařská péče, pošle na místo sanitku a malý vůz s lékařem.

V méně závažných případech a při převozech pacientů je lékař díky rendez–vous systému připraven vyjet do terénu.

„Při běžné organizaci záchranné služby bývá lékař na cestě sanitního vozu do vzdálenějšího zdravotnického zařízení zaneprázdněn i dvě hodiny. Ve vybaveném osobním voze rendez–vous však bude v případě transportu pacienta spolupracovat se sanitkou se záchranářskou posádkou. Stanoví diagnózu, ale už nemusí pacienta doprovázet do nemocnice, pokud to nevyžaduje jeho zdravotní stav. Předá pacienta k transportu záchranářské posádce a je připraven vyjet k dalšímu zásahu,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranky, proč je nový systém, který již využívají i v jiných regionech kraje, tak úspěšný.