Rodiče předškoláků jsou pod neustálým tlakem, zda právě jejich dítě najde mezi kamarády místo.

Situace se oproti posledním rokům zlepšuje a letos většina maminek hlásí: „O místo ve školce se nebojíme“. Přesto asi každý rodič nakonec spokojený nebude.

Sociální systém je nastavený tak, že motivuje mladé matky zůstávat na mateřské dovolené co nejkratší dobu, což je asi v pořádku. Problém nastává, když chtějí sehnat hlídání pro své dvouleté potomky. „Některé maminky mají mateřskou na dva roky, ty pak mohou mít trochu problém, protože dvouleté děti se do školky přijímají opravdu výjimečně,“ říká Zuzana Mrázková z Komárova.

Její dceři Karolíně budou v říjnu 3 roky a jí končí mateřská dovolená. „Budu ráda, když Karolínka do školky nastoupí. Zápis se v Komárově koná 21. dubna. Vlastně teprve tam zjistíme, kolik dětí se hlásí a kolik je školka schopna přijmout,“ dodává maminka.

Podle ředitelky komárovské mateřské školy Jany Popelkové přijmou 32 případně 33 dětí. „Otazník je u jednoho chlapce, jehož rodina se chce přestěhovat. Pak by se uvolnilo další místo. Loni jsme nevzali jen jedno dítě, kterému ještě nebyly tři roky. Dělala jsem si malý průzkum mezi lidmi v Komárově, takže už nyní mám určitou představu o počtu dětí u zápisu,“ vysvětluje ředitelka.

Do zdejší mateřské školy pravděpodobně přijmou všechny děti starší tří let. Ty mladší budou v nevýhodě a pravděpodobně zůstanou ještě doma. „Mému Adamovi byly v lednu 2 roky, takže do školky by měl nastoupit až na začátku roku 2011. K zápisu jdeme do hořovické školky na Větrné v květnu. Věřím, že tam Adámek bude chodit, protože ve školce je i můj starší syn a jsme tam moc spokojení,“ říká Alena Ratajová z Hořovic.

Problém s kapacitou v Hořovicích podle ní prý není, protože v loňském roce byla dokončena nástavba školky a v objektu je nově několik tříd.

Občas se stává, že děti, které se do školky nedostanou, mají šanci přijít ještě v průběhu roku. Někdo se odstěhuje, nebo prostě své dítě odhlásí.

Ještě před zápisem v Komárově proběhne přihlašování dětí do školek v Cerhovicích 7. dubna a v Oseku 20. dubna.