Obchodníci, sportovci i obyčejní turisté se potýkají s problémy, které působí oblak vulkanického prachu. Uzavřená letiště a zrušené lety od pátku trápily i obyvatele Berounska.

„Již na konci minulého týdne nás informoval německý přepravce, že zboží čeká na skladě ve Frankfurtu a není jisté, kdy bude naloženo na letadlo. Stejně tak jsme v pondělí ráno obdrželi zprávu od českých kurýrních přepravců, že zásilky jsou skladovány na jejich překladištích a podle toho, jak se situace bude dále vyvíjet, budou odbavovány,“ uvedla pracovnice logistiky jednoho z největších podniků na Berounsku. Další zásilka měla letět do Mexika, od víkendu je v Paříži a čeká, co se bude dít.

Firmám tak vznikají nemalé škody. Nedodrží termíny, chybí jim součástky na další výrobu.

Problémy mají turisté. „Jsou to celkem nervy. V pátek bych měla odletět do Ameriky. Jsem již čtvrtý den stále v nejistotě. Zatím jen čekám, jak situace dopadne. Snad nebudu muset let měnit,“ obávala se ještě v pondělí ráno Marie z Hořovicka.

Pražské letiště se znovu otevřelo v poledne. První letadla mířila do rekreačních destinací. „Od pátku jsme se nezastavili a řešíme problémy s odkládáním letů a přeorganizováním zájezdů,“ shodují se zástupci cestovních kanceláří.

Mezi cestující, kteří se s omezením leteckého provozu potýkali nejvíce, patří Petr Koukal z Hořovic. Český reprezentant v badmintonu se o víkendu vracel z mistrovství Evropy, na kterém byl podle jeho slov krůček od historického úspěchu.

Cesta domů pro něj byla více než náročná. „Měl jsem pohodlně letět. Místo toho jsem musel absolvovat třicetihodinovou cestu, na které jsem vystřídal sedm různých dopravních prostředků. Nakonec jsem jel zájezdovým autobusem Londýn – Znojmo,“ svěřil se olympionik.

Vulkán mohl ovlivnit i jeho výkony na hřišti. Kvůli zrušeným letům za ním nepřicestovali psycholog a trenér.