Návštěvníci hořovické nemocnice mají od včerejška jedinečnou možnost seznámit se s onemocněními, která často postihují tlusté střevo a konečník. V prvním patře nemocnice si mohou všichni projít devítimetrovou maketu střeva, ve které jsou znázorněné choroby střeva. Mezi nejzávažnější patří samozřejmě rakovina.

Maketa zaujala pacienty

Nafukovací maketu si včera prohlédla i onkologická pacientka Jana Svobodová. „Jsem po operaci nádoru tlustého střeva. Vystavená maketa by měla upozornit lidi na to, že by neměli zapomínat na preventivní prohlídky. Doporučuji to všem. Když mi lékař sdělil, že mám zhoubný nádor, byl to šok,“ popsala svůj příběh pacientka hořovické nemocnice Jana Svobodová. „Nakonec mě primář onkologie zklidnil a vysvětlil další léčbu. Dnes už věřím, že díky laskavému přístupu hořovických chirurgů a onkologů dotáhnu léčbu do konce. Ve středu mne čeká první chemoterapie,“ dodala Jana Svobodová.

Preventivní vyšetření

Maketa tlustého střeva má upozornit na nutnost preventivních prohlídek u lidí po padesátce. Primář onkologického oddělení Nemocnice Hořovice navíc varoval před případy, kdy lidé často svádí krvácení do stolice na hemeroidy. „Na hemeroidy se nesmí svádět žádné krvácení. Střevo se musí každopádně celé vyšetřit. Kombinace hemeroidů a nádorů tlustého střeva je totiž velmi častá a je natolik závažná, že by lidé neměli vyšetření podceňovat,“ upozornil primář hořovického onkologického oddělení Martin Šmakal.

Největší nádorový zabiják

Ohromná maketa tlustého střeva má hlavní roli v celonárodní kampani, která má upozornit na to, že včasné vyšetření může lidem zachránit život. Putovní projekt má název Střevo tour 2010 a postupně navštěvuje vybraná velká města v České republice. V Hořovicích bude vystavená do zítřka, ve čtvrtek a v pátek v berounské nemocnici.

Projekt organizuje občanské sdružení Onkomaják. „Navštěvujeme města, kde jsou onkologická centra. Snažíme se lidem nabídnout důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků,“ konstatovala ředitelka Onkomajáku Pavla Freij.