Před dvaceti lety poprvé usedl do lavice hořovického gymnázia. Včera se vrátil na místo činu. Jiří Plecitý jako bývalý student Gymnázia Václava Hraběte dnes pracuje v Evropské komisi a školu navštívil v rámci projektu Zpět do školy.

Komise vysílá své zaměstnance do měst, kde získali středoškolské vzdělání, aby současným studentům Evropu přiblížili. „Takových přednášek by mělo být více. Dnes jsem se bavila a poučila. Protože bych ráda studovala mezinárodní vztahy, tak věřím, že to pro mě bylo i přínosné,“ svěřila se po přednášce, která zaujala i část profesorského sboru, oktavánka Tereza Jedličková.

„Studenti vidí, že i z tak malé školy, jako je ta naše, se mohou prosadit v Evropě,“ pochvaloval si přítomnost úředníka ředitel gymnázia Jiří Vlček. Setkání se studenty zahájila téměř hodinová přednáška o úloze a historii Evropské unie, na kterou navázala diskuze.

A co studenty nejvíce zaujalo? „Zaskočila mě na naše poměry zvláštní pracovní doba, dvouhodinová přestávka úředníků na oběd a pozdní odchod z práce, či komplikovaná doprava v Bruselu, na kterou si Jiří Plecitý postěžoval,“ uvedla Tereza Jedličková.

Během diskuze se studenti a přednášející dotkli i složité současné mezinárodní situace. „Věřím, že problém Řecka i díky pomoci ostatních států Evropskou unii nepoloží, ale řešení mají v rukách především sami Řekové,“ reagoval úředník na poznámku o vlivu krize na zbytek Evropy.

Zároveň apeloval na studenty: „Žádná země, a to ani Česká republika, nemůže žít nad poměry. Nemůžeme dlouhodobě spotřebovávat více statků, než kolik sami vyrobíme,“ snažil se přednášející vysvětlit, proč se země na jihu Evropy dostala do potíží.

„Jsem rád, že jsem se mohl se studenty setkat. Je skvělé, že mám možnost se takovýmto způsobem do Hořovic vrátit,“ uzavřel Jiří Plecitý, který jinak život tráví v Bruselu.