Maminky více než stovky dětí zklamaně odcházely od zápisu do mateřské školy v Hořovicích. Pro jejich ratolesti není v mateřince dost místa.

Aby v příštím školním roce nemusely zůstat s dětmi doma, zažádaly o pomoc zástupce města. Nejaktivnější maminka Lucie Menclová zorganizovala schůzku starosty města s místními občany.

„Není to první podobná akce, ale o té předešlé se ve městě moc nevědělo. Nyní jsem vzala vše pevně do rukou, roznesla jsem patnáct set letáků. Věřím, že schůzka bude mít efekt,“ říkala ještě před improvizovanou tiskovou konferencí na hořovické radnici Lucie Menclová.

Řešení existuje

Sama má tříletého syna, který se z kapacitních důvodů do školky nedostal. „V Hořovicích je plno maminek, které přijdou o zaměstnání, pokud budou muset zůstávat s dětmi doma,“ upozornila maminka.

Starosta Luboš Čížek na schůzce předstoupil před rodiče předškoláků společně s ředitelem základní školy Jiřím Vavřičkou a ředitelem gymnázia a zastupitelem Jiřím Vlčkem.

„Chtěl bych upozornit, že nemáme žádnou povinnost předškolní vzdělávání zajišťovat,“ upozornil zkraje schůzky starosta. Návštěvníkům představil plán města na vyřešení současné situace. „Ředitel základní školy nabídl městu nevyužité prostory v budově, kde bývala školní družina. Po některých úpravách by se pro potřeby dětského klubu či stacionáře mohly využívat,“ informoval starosta rodiče.

Pomůže škola

Přestože město obdrželo dotace na další rozšiřování kapacity mateřské školky, nové pavilony by mohly být hotové nejdříve v lednu příštího roku. „Pokud nám vyjde vstříc hygiena, od září by podle našeho odhadu mohlo v budově školy najít místo padesát dětí,“ uvedl starosta.

Nové prostory ale nemohou nahradit školku. Hygienické normy pro takové zařízení jsou totiž velmi přísné. „Například požadavky na nezastavěnou plochu jsou třicet metrů čtverečních na jedno dítě. Rozšiřování kapacity není jednoduché ani ve školce,“ vysvětlil Jiří Vlček.

Maminky pomůžou s úpravou školy

Maminky iniciativu města vítají a jsou dokonce ochotny v přípravě prostor pro děti pomoci. „Připravila jsem podpisový arch, do kterého se mohou zapsat maminky, které by pomohly při stavebních úpravách jakýmkoli způsobem. Nyní jich mám dvacet osm,“ radovala se po schůzce Lucie Menclová.

Děti by útočiště v budově školy nalezly jen dočasně. Po otevření nových prostor mateřské školy, by se opět vypsalo výběrové řízení pro všechny neumístěné předškoláky.

„Pokud se ale dětský klub, či jak tomu budeme říkat, osvědčí, nevidím důvod, proč ho rušit,“ dodal starosta s tím, že by tak nejpozději na jaře příštího roku mohly najít místo ve školce či ve stacionáři všechny děti, které byly letos odmítnuté.

Jediný, kdo může snahu města a maminek překazit, jsou hygienici. „Všechna jednání jsou teprve na začátku. Jde o velmi čerstvou věc. Jednáme i se školní jídelnou o podobě stravování a s úřadem práce. V regionu je prý plno nezaměstnaných kvalifikovaných pracovníků, kteří by mohli dělat pedagogický dozor,“ uvedl Jiří Vavřička. Město bude o výsledcích jednání maminky v následujících týdnech informovat.

Navrhovatelé nového řešení mají i představu o ceně. Ta by neměla přesáhnout dva tisíce korun měsíčně za jedno dítě.