Podobné okamžiky zažili i studenti Gymnázia Václava Hraběte, kteří se opět po roce na středoškolských běžeckých závodech v Poděbradech kvalifikovali na štafetový běh Evropou.

„Bylo to nesmírně těžké. Tým na třetím místě nás dobíhal, druhou postupovou pozici jsme uhájili s vypětím všech sil,“ vypráví student Petr Novák ze 3. C.

Členem úspěšného běžeckého souboru z hořovického gymnázia je již potřetí za sebou. V nohách má desítky kilometrů na cestě do Göteborgu i do Bruselu.

„Minulý rok jsme se na běh do Belgie nominovali až dodatečně. Skončili jsme třetí, ale studenti z Čáslavi účast odřekli. Tentokrát se nám trochu překvapivě podařilo uspět v přímém souboji s dalšími asi pěti žhavými favority. Věděli jsme, že musíme mít štěstí a hodně naběháno,“ říká profesor a trenér běžců Tomáš Sládek.

Kluci a holky tak 23. června začnou plnit nesnadný úkol, který už ovšem dobře znají.

„Vybíháme z Kladna. Cesta dvanácti sportovců z Hořovic a dalších třinácti kladenských studentů povede přes Bratislavu, Maďarsko, Slovinsko až do italských Benátek. Trasa měří asi dvanáct set padesát kilometrů,“ popisuje Tomáš Sládek.

Běžci si opět po roce, kdy na trati Střední Čechy - Brusel opatrovali poselství krále Jiřího z Poděbrad, zopakují náročnou trasu. Každý okamžik pětidenní akce bude na nohou alespoň jeden sportovec.

Hlídat ho má kromě cyklisty i doprovodné vozidlo s dalšími čtyřmi připravenými běžci a autobus s ostatními závodníky a realizačním týmem. „Do Göteborgu i do Bruselu jsem naběhal asi šedesát kilometrů,“ vypočítává Petr Novák.

Pro hořovické studenty není takový výkon nic výjimečného. Většina z nich se věnuje na závodní úrovni i jiným sportům. Polovina týmu se navíc připravuje pod vedením Jiřího Vavřičky v běžeckém kroužku už od zimních měsíců.

Jejich pouť skončí 30. června, kdy se vracejí zpět domů. Tentokrát je v Itálii čeká jednodenní odpočinek a pobyt v Benátkách. Při loňské cestě do Bruselu se zúčastnili slavnostního předání předsednictví Evropské unie Švédsku.