Školáci, je to tady! Začínají prázdniny. Jak si je děti užijí, záleží i na tom, jak dopadly ve škole. Rodiče je totiž na konci června většinou zahrnou odměnami.

Nejde vždy jen o dary. „Za známky dětem nic nekupuji. Stalo se ale tradicí, že jdeme do cukrárny na zmrzlinový pohár. Co si pamatuji, tak jsem také dárky nedostávala,“ říká Lucie Trpkošová z Trubína.

Většina rodičů ale podle prodejců odměny nakupuje. „Největší nápor zákazníků čekáme vždy v den předání vysvědčení. Co ale rodiče dětem kupují, se nedá upřesnit,“ říkají prodavači hraček nebo sportovních potřeb, které jdou také na dračku.

Některým dětem maminky a tatínkové kupují drahé značkové zboží, jiní školáci se musí spokojit se skromným dárkem. „Hodnota odměny by neměla být rozhodující. Důležité je především to, aby dítě pochopilo, že si rodiče cení jeho snahy,“ upozorňuje Libuše Hentschová z pedagogicko-psychologické poradny v Králově Dvoře.

Rozhodovat by u posuzování úspěchu školáků neměly ani známky. Každé dítě je totiž jinak nadané. „Hlavním měřítkem má být především snaha a píle dítěte,“ dodává Hentschová.

Po předání vysvědčení by rozhodně neměl následovat trest za špatný prospěch. Tím totiž pro děti bývá vědomí, že své blízké zklamaly.