Přestože mladí lidé v posledních letech s uzavřením sňatku váhají a moderní je pro ně zůstat svobodný, mezi těmi odvážnějšími se rozšiřuje velký hit. Svatby se konají na netradičních místech.

Ani pátek třináctého považovaný za nešťastný den neodradil tři mladé páry od uzavření manželství v Berouně. Hned tři svatby tento den oddával poprvé v roli starosty Tomáš Havel.

Zatímco první dvě se konaly v obřadní síni radnice, poslední měla netradiční umístění, lom Kobyla u Koněpruských jeskyní.

Svatebčané měli v lomu i koberec

„Svatebčané vše pečlivě připravili. Na místě vybudovali bránu z březového dřeva ozdobenou květinami, nechyběl ani stolek, židle a mikrofon. Cesta do lomu vedla svíčkami osvětleným tunelem. Kvůli rozbahněnému terénu byl připraven i koberec,“ popsala mluvčí Města Beroun Pavla Švédová.

„Pokud je to možné, snažíme se svatebčanům vyjít vstříc a oddáváme i jinde než na radnici,“ uvedl starosta města Tomáš Havel, kterého si mohou i čtenáři Deníku pamatovat coby oddávajícího v neoprenu pod vodní hladinou v bazénu na sídlišti.

Speciální místa lákají více než čísla

Zdá se, že svatby na netradičních místech na Berounsku přitahují mladé páry stále víc. Po vdavkách v lomu Na Kobyle matrikářky v Berouně evidují další pár, který má zájem uzavřít sňatek v lomu nedaleko Málkova.

Uspořádat svatbu na jiném místě, než je obřadní síň, umožňuje zákon. A lidé v Berouně a okolí toho využívají.

Kromě starosty Tomáše Havla na neobvyklých místech oddával i současný místostarosta Miroslav Endrle. „Už jsem oddával třeba v Koněpruských jeskyních, dvakrát na Městské rozhledně, nebo na ostrohu v Tetíně nad řekou a železniční tratí,“ vypočetl Endrle.

Ženichům a nevěstám se snaží v tomto směru vyjít vstříc. „Říkám vždy: Náš zákazník, náš pán,“ dodal.

Zatímco zájem o netradiční místa přibývá, magická data lidé příliš nevyhledávají. „Zatím jsme tu letos žádné takové datum, o které by byl větší zájem, neměli,“ potvrdila matrikářka Jana Krumpholcová. Ani nadcházející kulaté datum 10. 10. 2010 to nezmění. Jde totiž o neděli a v tento den se v Berouně neoddává.