„Dva prahy za sebou dělaly problémy autobusům, které se přesně mezi nimi vždy zastavily. Po upozornění přepravce usoudil technický odbor, že jeden zpomalovač je dostačující,“ vysvětlil starosta Luboš Čížek. Vysoké prahy dělaly komplikace i sanitkám.

Obyvatelé sídliště retardéry vítali

Položení černožlutých překážek, které donutí každého řidiče téměř zastavit, vítala většina obyvatel zdejšího sídliště s nadšením. „Bydlím v uvedené lokalitě a myslím si, že zpomalovač je určitě potřeba. Stejně tak by bylo třeba řešit otázku parkování,“ svěřil se na webových stránkách Deníku čtenář Jarda.

Další příspěvek v diskuzi mu ale oponoval s tím, že položené prahy hluk v ulici zvýší. „Auto, které brzdí a přejíždí práh, dělá vetší hluk než to, které jede stálou rychlostí. Většina řidičů si ráda vyzkouší akceleraci svého vozu, která se málokdy obejde bez protočení kol. Za chvilku se ozvou ti, co ho budou mít pod okny, proč není o kousek dál, že nemohou spát,“ reagoval čtenář Honza.

Zrušený práh se užije snadno jinde

Lidé si ale zatím podle zástupců města nestěžují. „Naopak. Jedna paní byla děkovat na radnici, že se zpomalovač v ulici postavil. Myslím, že svůj účel to splnilo. Řidiči tudy jezdí opravdu pomaleji,“ uvedla místostarostka Hořovic Jana Šrámková, která první stížnosti obyvatel sídliště na rychlá auta radním tlumočila.

Zajímavý bude i osud odmontované poloviny sto čtyřiceti tisícové městské investice. „Zrušený práh určitě opět využijeme na jiném místě. Zatím může posloužit například na spravení podobného zpomalovače před 1. základní školou,“ informoval Luboš Čížek.

Někteří obyvatelé města ale okamžitě přišli i s jinými návrhy.

„Už se mě lidé ptali, jestli by bylo možné, dát druhý práh na začátek Vrbnovské ulice u křižovatky na Tihavu. Na rychlá auta si stěžují i lidé v Zámecké ulici, kde by se zpomalovač mohl také využít,“ upozornila místostarostka Jana Šrámková.

O skutečném využití zrušeného retardéru ale zástupci města ještě nezačali ani jednat.