Šetření se dotkne prakticky všech jeho podřízených, tedy i policistů a hasičů z Berounska. Lidi tak logicky zajímá, jaký dopad budou mít vládní úspory na jejich život. „Znamená to tedy, že v ulicích bude ještě méně policistů? Hasiči nebudou moci jezdit k zásahům?“ ptá se Ondřej Schmidt z Hořovicka.

Odpověď není jednoduchá. Na konkrétní údaje z regionu je podle policie i hasičů brzy. „Dostali jsme úkol šetřit. Omezí se nákup materiálu, techniky a pravděpodobně i výjezdy,“ říká mluvčí Hasičského záchranného sboru středočeského kraje Ladislav Křivan.

Hasiči už tak pravděpodobně nebudou uklízet silnice, bojovat se včelími roji nebo vyprošťovat lidi z výtahů, protože jde o služby nad rámec jejich povinností. A šetřit se musí i za naftu. „Případně si za takový výjezd někdo zaplatí,“ dodává Křivan.

Pohonné hmoty budou šetřit i policisté. V ulicích by jich méně být nemělo, budou ale chodit pěšky. „Možné jsou i hlídky na kolech. V současné době tuto službu pilotujeme na Nymbursku,“ upozorňuje šéf středočeských policistů Václav Kučera.

Policisté i hasiči podle svých slov už počítají s tím, že přijdou o deset procent z tarifní části jejich mzdy.