V půjčovně jsme zastihli Jarmilu Vaverkovou, která společně se svými kolegyněmi v nových prostorách pracuje.

Jste aktivní členkou STP Hořovice. Co pro svaz děláte?
Jsem vyučená kuchařka v důchodu. Nepracuji, jen pomáhám v půjčovně kompenzačních pomůcek, která změnila adresu. Přestěhovali jsme se do budovy městského úřadu. Když někdo přijde, tak mu ukážeme naše pomůcky a jsme spokojení, když jim to vyhovuje.

O co je největší zájem?
Včera jsem tu měla dva klienty. Jeden si prodlužoval pronájem polohovacího lůžka a jedno děvče si doplácelo vozík. Největší zájem je právě o polohovací lůžka. Není divu. Viděla jsem ho v akci, když jsem v domově důchodců navštívila kamarádku. Vše se ovládá jednou rukou a pro nemocné lidi je to opravdu jednoduché.

Vaše organizace je na Hořovicku hodně aktivní. Čím se bavíte?
Já už jsem dlouho členkou svazu. Podnikáme často výlety. Koncem září právě na jeden jedeme. Máme jich velký sortiment, naše předsedkyně je vždy dobře organizuje.

Pořádáte nebo se účastníte i akcí v Hořovicích?
Měli jsme tu ve Společenském domě koncert Evy a Vaška, na kterém byl plný sál. Když je v Hořovicích dobrá akce, tak tam samozřejmě také zajdeme. Ale nejvíce jezdíme na výlety, cesta autobusem je pro nás nejpohodlnější.

Vy jste místní rodačka?
Přivdala jsem se sem v roce 1955, narodila jsem se v Podluzích, ale pak jsme se na čas odstěhovali. Narodily se mi tři děti, nyní mám už i pravnoučata. Jsem tu velice spokojená.

Jak se žije členům vaší organizace právě v Hořovicích?
V našem městě to určitě není špatné, jen jsou tu ty kopce. Je to zkrátka Betlém. Letos město dává dohromady silnice a chodníky, ale ještě toho zbývá celkem dost na práci. Třeba u nás ve Vilové ulici opravovali vodu a nechali nám tam silnici v hrozném stavu.

Vraťme se ještě k novým prostorám, ve kterých STP sídlí. Máte tu i několik počítačů.
Na počítače sem chodí i lidé, kteří u nás registrovaní nejsou. Kdo chce, tak se může přijít učit. Jedna naše členka zrovna nedávno dokončila v 82 letech kurz a byla velmi šťastná, když mohla na počítači napsat dopis.

Vy už máte kurz práce s počítačem za sebou?
Já se na něj chystám letos. Sice jsem dřív s počítačem pracovala, ale musím si to oživit. Chodí k nám i mladší lidé, kteří se učí velmi rychle, ale začít se dá přeci kdykoli.

K čemu vám takové dovednosti budou?
Mladí doma počítač mají, občas potřebuji někomu poslat zprávu. Nebo jezdím na Slovensko do lázní, a když si pobyt objednávám, tak se to dělá přes počítač, posílají se i peníze. V dnešní době je počítač potřeba na všechno. Je to lepší, než posílat dopis poštou, vždyť to je tak drahé. Když už máme počítač doma, tak proč toho nevyužít? V dnešní době by takový stroj byl v každé domácnosti dobrý.

Přečtete si na internetu třeba i Berounský deník?
To jde? Když se to naučím, tak si jej ráda přečtu. Práce s počítačem je radost. Vnučky, když na něm píší, tak jim ruce na klávesnici jen hrají. Každému, kdo má možnost, doporučuji, aby se s tím naučil. Nikdo nemusí koukat na to, kolik mu je let. Stačí, když do toho bude mít prostě chuť.