S dárcovstvím krve se dá začít téměř v každém věku

Prvodárce musí být ve věku 18 až 60 let.

Musí být zdráv, nesmí například prodělat žloutenku.

Poslední půlrok nesmí dárce být hospitalizován, neměl by si nechat dělat piercing, tetování, ani prodělat endoskopické vyšetření.

Poslední měsíc by neměl brát žádná antibiotika, ani by neměl mít přisáté klíště.

Nový dárce vyplní formulář, vyčká na pozvánku nebo se může v nemocnici objednat na termín, který mu vyhovuje třeba podle zaměstnání.

Krev se odebírá od pondělí do pátku od 6 do 8 hodin.

Při první návštěvě dostane dárce manuál, kde se dočte, co ho čeká, pak vyplní dotazník.

Dárci se odebírá vzorek na krevní obraz a je puštěn k odběru, následují ještě další vyšetření lékařem i rozbory krve.

Není to ani ropa, určitě nejde ani o luxusní koňak nebo padesátileté archivní víno. Nejcennější tekutinou ze všech je krev.

Ta darovaná, kterou lékaři používají na transfúze, totiž může zachránit i lidský život. Jiří Hasman z Komárova jí za třicet osm let daroval asi čtyřicet litrů.
V hořovické nemocnici za svůj osmdesátý bezplatný odběr obdržel nejen zasloužené ovace svých následovníků, ale i kytici, věcný dar a Zlatý kříž III. stupně.

„Poprvé jsem krev daroval po vojně. Byl jsem na operaci kolene a říkal jsem si, že to musím ostatním nějak vrátit. Nakonec jsem začal chodit pravidelně. Vlastně odběry potřebuji, krve mám moc a musím se jí zbavovat,“ směje se dárce.

Z pravidelných návštěvníků transfúzní stanice má samozřejmě radost vrchní sestra Jana Šrámková. „Dárce stále potřebujeme. Pan Hasman už určitě díky své krvi zachránil spoustu životů,“ upozorňuje vrchní sestra.