Tomáš Palek z Hořovic letos dokončí základní školní docházku. Spolu s rodiči si doma pokládá otázku: Co bude dál?

Napovědět mu mohla Burza škol 2010, která se tentokrát uskutečnila ve Společenském domě Plzeňka v Berouně. „Ještě než jsme sem dnes jeli, jsem byl tak na padesát procent rozhodnutý pro stavební průmyslovku. Chtěl jsem tu vidět i ostatní možnosti. Nyní už jsem tak na sedmdesáti procentech,“
říká hořovický deváťák.

Mladých v jeho věku je málo a školy s tím musí počítat. „Takový propad jsme na Berounsku ještě neměli. Minulý rok šlo z devátých tříd osm set padesát dětí, letos jich je o dvě stě méně,“ říká Zdeňka Hrubá z Úřadu práce Beroun.

Akce, na které se prezentují všechny střední školy z regionu a některé z blízkého okolí má motto A co takhle řemeslo? Organizátoři v čele s institutem pro rozvoj řemesel InBIT chtějí mladým přiblížit i dnes méně atraktivní obory.

„Lidé si musí uvědomit, že i s manuálními dovednostmi se mohou dobře uživit. V současné době poptávka po řemeslech stále roste,“ upozorňuje Zdeňka Hrubá.

S tím souhlasí i Jan Pavlů ze společnosti InBIT: „Tento tříletý projekt je reakcí na velkou poptávku po řemeslech ze strany zaměstnavatelů. Místní mladí lidé ale stále upřednostňují spíše obchodní školy a maturitní obory.“

Střední školy budou muset o studenty bojovat ještě více než loni.