Berounsko/ V berounském regionu nedodržují v nočních podnicích zákaz podávání alkoholu osobám mladším 18ti let. Policie se proto hodlá na tento nešvar zaměřit. První kontrolu, která se uskutečnila ve spolupráci s berounskými hasiči, pracovníky živnostenského úřadu a odboru sociální péče o dítě, policie provedla na diskotéce v Lážovicích. „Policisté na místě kontrolovali dodržování zákazu podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18ti let. Hasiči se zaměřili na kontrolu únikových cest, jejich průchodnost a značení,“ popsala cíl neohlášené kontroly na lážovické diskotéce mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková.


V Lážovicích bylo na diskotéce celkem 135 lidí. Z osmdesáti návštěvníků , kterým ještě nebylo osmnáct let, jich bylo dvanáct pod vlivem alkoholických nápojů. „Tito mladiství byli z diskotéky následně převezeni na Obvodní oddělení policie v Berouně. Za účasti pracovníků odboru sociální péče o dítě byli k dané věci vyslechnuti a předány rodičům,“ informovala Marcela Pučelíková. Tím to ale pro rodiče mladistvého pijáka alkoholu nekončí. „S rodinou zůstáváme v kontaktu i potom,“ informoval zástupce vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Beroun Petr Valta.


Zákaz podávání alkoholických nápojů osobám mladších 18ti let ve výše uvedeném případu policie nadále vyšetřuje. V současné době se šetří jako přestupek. Osobě, která mladistvým alkohol podala hrozí sankce do výše pěti tisíc korun. „Pokud by se ale prokázalo, že tato osoba jim podává alkoholické nápoje soustavně nebo ve větší míře, pak by se už ale nejednalo o přestupek, ale trestný čin,“ uvedla policejní mluvčí Marcela Pučelíková.
Jak dále uvedla, personálu diskoték, restaurací a podobných zařízení hrozí za podávání alkoholických nápojů mládeži do 18ti let trest odnětí svobody až na jeden rok. „Každý by si proto měl rozmyslet, jestli peníze, které za prodej alkoholu mladistvým získají, za to stojí. Také by bylo dobré, kdyby si rodiče své děti ohlídali,“ uvedl k celorepublikovému problému starosta Berouna Jiří Besser.


A jak vypadá situace podle zkušeností mladistvých. „Je mi šestnáct a když kupuju alkohol rodičům, nikdo se mně neptá, kolik mi je let. Nedávno jsem mámě z obchodu dokonce přinesl lahev rumu,“ poznamenal k prodeji alkoholu mladistvým Ivan z Berouna. Jeho sedmnáctiletý kamarád k tomu dodal: „V hospodě se mi stalo snad jen jednou, že mi odmítli dát pivo. Asi vypadám starší, než jsem.“


„Vzhledem ke skutečnosti, že v našem okrese dochází k porušování tohoto zákazu, budou berounští policisté v těchto akcích nadále nárazově pokračovat,“ upozornila Marcela Pučelíková.