Optimalizaci železniční tratě ve směru z Berouna na Zbiroh už několik měsíců provází záchranný archeologický výzkum, na který jsme se zeptali Ireny Benkové, ředitelky Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.
Která místa v berounském regionu nyní archeologové zkoumají, a co při svých výzkumech zjistili?
V současné době se provádí záchranný archeologický výzkum na katastru obce Kotopeky, kde vzniká úložiště hlíny vytěžené při stavebních pracech na optimalizaci železniční tratě Beroun – Zbiroh. O místech, kde toto úložiště vzniká, jsme už dříve věděli, že tam je sídliště minimálně z mladší doby kamenné. Jsou tam ale pozůstatky i z doby bronzové a ranného středověku. Nedávno jsme také dokončili archeologický výzkum v katastru obce Bavoryně, kde byla, pokud vím, velká část sídliště z mladší doby a pozdní doby bronzové. Většinou jsme objevili odpadní a zásobní jámy a pece. Archeologické nálezy jsou v této lokalitě totožné s těmi, které jsme objevili i v katastru Zdic. O žádném unikátním objevu nevím. Jedná se o osídlení kontinuální z doby zhruba tisíc let před naším letopočtem.
A co město Beroun, to archeologové nyní nezkoumají?
V Berouně se letos prováděla předběžná sondáž na parkovišti u autobusové zastávky U Černého koně. Ta měla být součástí záchranného výzkumu, který měl předcházet realizaci projektu parkovacího domu. V současné době ale investor neví, jestli bude tento projekt realizovat, proto jsme provedli jen šest zjišťovacích sond. Při nich jsme objevili pozůstatky osídlení z doby od konce 13. až do 17. století. Samozřejmě byly objeveny i novověké konstrukce hotelu U Černého koně a jiné. V červenci jsme ale sondáž ukončili. Plocha místa výzkumu je sice stále otevřená, ale v blízké době v něm pokračovat nebudeme. Vše záleží na tom, jak se rozhodne investor.
Památkový zákon výzkumy rozlišuje na záchranné a vědecké. Záchranné výzkumy většinou platí investor stavby na dotčeném, z hlediska archeologie zajímavém pozemku. Jak je to v případě, že se na takovém pozemku má stavět rodinný dům?
V takovém případě máme možnost zažádat si na záchranný archeologický výzkum o finanční krytí nákladů z několika zdrojů. Buď prostřednictvím Středočeského kraje z fondu záchranných archeologických výzkumů, nebo z ministerstva kultury. Z prostředků Středočeského kraje byl například hrazen i archeologický výzkum, který naši archeologové prováděli na stavebních parcelách v obci Tetín. Jednalo se o raněstředověké pohřebiště. Hroby, které jsme tam objevili, jsou zajímavé tím, že měly poměrně bohatou výbavu. Byly v nich skleněné perly, bronzové šperky, dřevěná vědra s železným kováním, nože a jiné. Tyto předměty ukážeme veřejnosti na výstavě Tetínské křižovatky v berounském muzeu od 23. září. Součástí výstavy budou i další archeologické poznatky o této obci. Návštěvníky seznámíme se vším, co se nám podařilo o Tetíně zjistit za posledních 15 let.
Děkuji za rozhovor.