Nemocnice v Brandýse nad Labem ani v Českém Brodě nepracují ve standardním režimu. Takový je závěr kontrolorů krajského úřadu, kteří z podnětu hejtmana Davida Ratha (ČSSD) obě nemocnice navštívili. Více však Rath nechce prozradit. „Bude správní řízení, možná i soud,“ naznačuje, že nechce předbíhat událostem.

Českobrodskou nemocnici každopádně podle jeho slov sužují konflikty mezi dvěma skupinami soukromých provozovatelů. „To by mohlo mít dopad i na kvalitu poskytované zdravotní léče,“ varuje hejtman Rahth. Problémy považuje za natolik závažné, že nevylučuje ani konec působení nemocnic. „Jsou i návrhy na odebrání registrace,“ potvrzuje.

Na namátkové kontroly z hejtmanství se ale mohou připravit i další středočeské nemocnice. Především ty, jež kraj prodal v rámci privatizace soukromým vlastníkům a které by nyní Rath opět chtěl získat „pod křídla“ kraje. Prověrky by se měly soustředit především na to, zda je v nemocnicích přítomen dostatek lékařů i zdravotnického personálu – a to zejména v nočních hodinách. „Tyhle kontroly se připravují. Nemohu a ani nechci říkat přesný termín – ale do tří týdnů by měly začít probíhat,“řekl Rath novinářům.

Jeho slovům lze rozumět tak, že kontroly z krajského úřadu mohou nemocnice očekávat právě za tři týdny. Hejtman, jenž kdysi býval ministrem zdravotnictví, si totiž stěží nechá ujít příležitost osobně se prověrek účastnit. Do konce tohoto týdne to patrně nestihne – a pak bude dva týdny zaneprázdněn. Ponechal si totiž také poslanecký mandát – a v pondělí začíná dvoutýdenní schůze Poslanecké sněmovny. Lze tedy předpokládat, že čas kontrol přijde až po jejím skončení.