Důvodem zdražení je podle hejtmana Středočeského kraje Davida Rátha změna DPH. Zvýhodněná sazba DPH od ledna vzrostla z deseti na čtrnáct procent.

„Jízdné v autobusech středočeské integrované dopravy tak zdražilo jen o pár procent. V prvním pásmu zůstalo stejné. Ve druhém,třetím a čtvrtém pásmu dražilo o korunu. V pátém až osmém o dvě koruny a ve třináctém o čtyři koruny,“ uvedl k navýšení tarifů jizdného vedoucí osobní přepravy Probo Busu Beroun Vladimír Káš.

Ceník jízdného platný od 1. ledna je jednotný pro celé území IDS ve Středočeském kraji.

„To je hezké, že se jedná jen o několik korun. Od ledna ale zdražilo o těch pár korun vše a reálná mzda se nehorázně propadla. Je otřesné, co se v našem státě děje. Takhle to přeci nemůže jít dál,“ konstatovala třiatřicetiletá Alice Benešová z Berouna.

Mimo jízdné v městské a příměstské hromadné dopravě jsou nyní dražší potraviny, léky, sociální a zdravotní služby, vstupenky na kulturu a sport, knihy, noviny, voda i teplo.

Své s cenami ale udělá i dražší elektřina. Ta bude letos dražší kvůli vyšším cenám na burze a také kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje. Plynárenské firmy zase zvedají ceny kvůli slabému kurzu koruny.

Výdaje domácností tak stoupnou o stovky korun měsíčně.