Králodvorští fotbalisté půlmilionovou dotaci z městského rozpočtu letos nedostanou. Návrh předsedy fotbalového klubu a tajemníka Králova Dvora Zbyňka Hrabáka, který vydatnou měrou podporoval starosta města a místopředseda klubu Karel Mencl, hlasováním zastupitelů neprošel. Hlavním důvodem zamítavého postoje zastupitelů byla současná finanční situace, ve které se město nachází.

Město musí už konečně začít šetřit

„Současná situace města není nijak růžová. Králův Dvůr si musel vzít na dofinancování víceúčelové sportovní haly nějaké úvěry, které bude muset splácet. Pokud je potřeba šetřit, tak se musí někde začít. Podle mne už takhle město Králův Dvůr fotbalový klub štědře podporuje,“ odůvodnil svůj zamítavý postoj k půlmilionové dotaci zastupitel Králova Dvora Kamíl Machart.

Na činnost fotbalového klubu „Cábelíků“, plyne z rozpočtu města, které je jeho generálním partnerem, ročně kolem dvou milionů korun. Formou sportovního grantu je to 1,2 milionu korun a další finanční prostředky ve výši 620 tisíc korun jdou z městské pokladny ještě na údržbu fotbalového stadionu a na pronájem hřiště a režii.

Krajský úřad snížil dotace na sport

Fotbalový klub Králův Dvůr se v sezoně 2007 až 2008 umístil v divizi na velmi pěkném 2. místě a jako nejlepší divizní celek v Čechách postoupil ze druhého místa do České fotbalové ligy. Jeho dlouhodobým cílem je boj o čelo této soutěže. Na svoji činnost dostával každoročně dotace také od Středočeského kraje. Ten ale letos dotace na sport přehodnotil a výraznou měrou snížil. Cábelíci tak dostali od krajského úřadu méně, než počítali.

„Zamítavé stanovisko zastupitelů mne mrzí. Naši fotbalisté hrají třetí nejvyšší fotbalovou soutěž v republice a Královu Dvoru tím dělají velkou reklamu. Nyní je klub v určité finanční tísni, proto jeho předseda požádal o finanční dotaci,“ poznamenal k rozhodnutí zastupitelů starosta Králova Dvora Karel Mencl.

Jak dále uvedl, do králodvorského fotbalu je zapojeno přes sto dětí a na zápasy chodí šest set až sedm set lidí. „Bohužel polovina zastupitelů tohle všechno nechápe. Řeči o tom, že město na podporu fotbalového klubu nemá peníze, nejsou pravda. Pořád máme rezervy, do kterých můžeme, když je potřeba, sáhnout,“ dodal Karel Mencl.

Žádost předsedy fotbalového klubu Zbyňka Hrabáka nepodpořil ani místostarostaKrálova Dvora Petr Vychodil, který se zdržel hlasování. „Nemohu utrácet peníze, které ještě nemám. V současné době město peníze na dotaci fotbalovému klubu nemá. Peníze z prodeje pozemku u bývalé Hypernovy, město stále ještě nedostalo,“ vysvětlil své zdrženlivé stanovisko místostarosta.