„Od padesátých let ale byla v útlumu a její činnost se znovu oživila až v sedmdesátých letech. Dříve jsme pořádali výstavy v lidovým domě, ale to bylo hodně náročné. Z tohoto důvodu jsme se v osmdesátých letech rozhodli, že si organizace pořídí vlastní areál. Ten jsme si koupili zde v Kvani a od roku 1990 zde pořádáme pravidelné výstavy,” připomněl těžké začátky zaječovských chovatelů jejich předseda Zdeněk Kořán.

Rozsáhlý areál, do kterého se vejde až tisíc exponátů drobného domácího zvířectva, se snaží místní chovatelé udržovat svépomocí.
„Jeho rekonstrukci jsme udělali poctivě, takže s ním zatím nemáme žádné problémy,” poznamenal Kořán.

V zaječovské organizaci je kolem 30 členů. „Je to velmi proměnlivé číslo. Někteří chovatelé odcházejí a místo nich přicházejí noví. Nyní se nám například přihlásily dvě mladé chovatelky, takže s nimi máme v organizaci čtyři chovatele do osmnácti let. Jedna z nich chová drobné hlodavce, jako jsou například morčata , a ti ostatní se většinou věnují chovu zakrslých králíků,” uvedl Zdeněk Kořán.

Výstavu pořádají chovatelé v Zaječově dvakrát do roka. Nejstaršímu z nich bude za pár let osmdesát a věnuje se chovu holubů.
Největší chloubou organizace je chov holubů. Máme jich velmi široký sortiment, jak druhově, tak barevně. Většina chovatelů je má hlavně pro potěšení. Naší největší slabinou je drůbež,” dodal Kořán.