Přístroj, který dokáže vrátit do života člověka při zástavě dechu či srdce, převzal vedoucí oddělení Vladimír Klímek.

„Defibrilátor jsme umístili do nejrychlejšího vozidla VW Passat. Jedná se ale o mobilní přístroj, proto může být využit i v ostatních služebních vozidlech. Protože jsme někdy u dopravní nehody dříve než záchranáři, může nastat situace, že naši policisté budou muset poskytnout první pomoc. Všichni jsme v tomto ohledu dobře proškolení, ale může se stát, že se nám nakonec nepodaří zraněného přivést k životu. S defibrilátorem to bude jiné,“ uvedl Vladimír Klímek.

V minulosti už se několikrát stalo, že dálniční policisté museli na místě dopravní nehody její účastníky oživovat jako první. Nyní jim při tom pomůže defibrilátor, který je z hlediska obsluhy velmi jednoduchý. Mluveným slovem totiž policistu navádí a upozorní na vše, co má dělat. Například kdy má přiložit elektrody na tělo dotyčného, jak a kdy ho má začít masírovat. Defibrilátor si také sám vyhodnotí, jestli má výboj dát nebo ne. Sám totiž pozná, zdali ho člověk potřebuje či ne.

„Ve stresové situaci, která při dopravních nehodách je, je defibrilátor pro policistu a ostatní velmi dobrý pomocník,“ poznamenal zástupce vedoucího rudenské dálniční policie David Bukovský.

Celý oživovací proces provedený s pomocí defibrilátoru se nahrává. V případě, že by někdo chtěl říci, že byl vykonán špatně, se dá zpětně vyhodnotit, jakým způsobem byla první pomoc provedena.

Lidé, které zástava srdce či dechu postihne, jsou odkázáni na přímou pomoc těch, kteří jsou na místě nehody první. „A právě těch několik prvních minut je pro člověka a jeho další život rozhodujících. Záchranáři se k nehodě na D5 dostanou nejdříve za osm minut. Naši policisté tam ale mohou být téměř okamžitě. Proto je dobře, že defibrilátor máme,“ upozornil Bukovský.