Nový Jáchymov/ Kulturní léto v Novém Jáchymově letos bude skutečně bez tanečních diskoték, a to i přesto, že místní mládež se snaží všemožně verdikt o jejich zákazu zvrátit. Rozhodnutí hygieniků, kteří je kvůli překočení zákonem stanovené normy hluku zakázali, nejde podle starostky Nového Jáchymova Ivy Kinclové zvrátit a provozovatel místní hospody o jejich pořádání nestojí.

„Problém zákazu diskoték jsme probírali i na úterním zastupitelstvu. V rámci kulturního léta je prostě pořádat nemůžeme. Na tanečním parketu se během léta uskuteční kulturní akce, budou mezi nimi i hudební produkce, ale jedná se o živou hudbu. Náš záměr zkusit pořádat diskotéky v místní hospodě také padl. Její provozovatel o ně nestojí,“ uvedla k problému starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.


Zákaz diskoték rozpoutal mezi místní mládeží a stěžovali silnou averzi. Své si určitým dílem odnáší i obec. „Proč paní starostka Deníku nevysvětlila, proč investovala do pomíjející “tradice,“? Proč nehledala kompromis a nenařídila pořadatelům, aby zabezpečili klid a pořádek v obci při konání diskoték, tak jak to mimochodem nařizuje i zákon. S občany se nesnažily vyjednávat pouze obec a občanské sdružení Pohoda. Byly účastné všechny složky z obce,“ upozornila za obyvatelé domu v blízkosti vinárny U Cechu Kohoutová.


Starostku diskuze, která se k článku o zákazu tanečních diskoték na letním parketu U Cechu strhla na webových stránkách Berounského deníku, velmi překvapila. „Hlavně četné stížnosti, které se v diskuzy objevily. O tak rozsáhlém vandalismu, který diskutující zmiňují, jsme nevěděli. Nemáme na něj jedinou písemnou stížnost. Řešili jsme pouze vytrhané plaňky u plotu, jeden okap a potom hlasitost hudby. Několikrát jsme kvůli hlasitosti produkce domlouvali organizacím, které diskotéky pořádaly. Proto mě také v diskuzy hodně překvapilo, že vlastně nikomu hluk nevadil a že byl jen záminkou. Zákazem diskoték si sice jedna generace vyřešila svůj problém, ale nám nastolila jiný, s mladou generací,“ sdělila Iva Kinclová.


Podle ní vandalismus v obci vůbec nesouvisel s diskotékami, protože se objevoval v jiných dnech. Starostku mrzí, že někteří diskutující a stěžovatelé obci nyní po devíti letech anonymně vyčítají investice, které do tanečního parketu a vinárny vložila. „Teď to vypadá, jako by všechny ty problémy zavinila obec,“ poznamenala Iva Kinclová.