Necelých devět milionů, které Králův Dvůr dluží Berounu za realizovanou výstavbu kanalizace v Zahořanech, bude město splácet pět let, a to až do roku 2013. Zastupitelé Králova Dvora na svém zasedání odsouhlasili splátkový kalendář, který představitelům Králova Dvora nakonec navrhlo město Beroun. Dluh Králova Dvora se tím ale navýší o pětiprocentní úrok. Na úrocích tak může Králův Dvůr během pěti let zaplatit kolem milionu korun.

První splátku ve výši dvou milionů korun navýšenou o pětiprocentní úrok by měl Beroun od Králova Dvora získat už letos, a to do 30. listopadu. Další splátky s výše uvedeným úrokem mají na účet Berouna přijít vždy do 30. června s tím, že město Králův Dvůr může svůj dluh Berounu doplatit celý, kdykoli během stanovené lhůty.

Podle vyjádření místostarosty Králova Dvora Petra Vychodila město letos prozatím počítá pouze s uhrazením první splátky. „A o tom, jak to bude v příštím roce, pak musí rozhodnout zastupitelstvo,“ poznamenal místostarosta.
Královu Dvoru stejně jako jiným městům a obcím totiž letos klesla daňová výtěžnost oproti loňskému roku téměř o dvacet procent.

Prodej městského pozemku selhal

„V současné situaci je pro Králův Dvůr splátkový kalendář lepší, než kdyby město muselo Berounu celou částku splatit najednou. Na druhou stranu ale na naše město vrhá stín nedůvěryhodného partnera,“ poznamenal k nesolventnosti Králova Dvora jeho zastupitel Kamíl Machart.

Dlužnou devítimilionovou částku chtěli představitelé Králova Dvora Berounu původně uhradit z peněz za prodej městského pozemku u bývalé Hypernovy. Z výběrového řízení vzešla vítězná firma, která složila zálohu ve výši dvou milionů korun a zbylých 16 milionů měla doplatit letos v srpnu. To se ale nestalo. Dvoumilionová záloha firmě sice propadla, ale Králův Dvůr neměl prostředky na zaplacení devítimilionové pohledávky Berounu.

Podle starosty Králova Dvora Karla Mencla ale město dlužníkem Berouna není. Na dorovnání kurzovního rozdílu, který vznikl při přepočtu eur na koruny, přistoupili králodvorští zastupitelé z dobré vůle. „Králův Dvůr není žádným dlužníkem Berouna, jak píšou některá média. Ano dlužíme mu peníze, ale není to dluh jako takový, že bychom ho nechtěli splatit,“ vysvětlil starosta králodvorským zastupitelům na jejich veřejném jednání.

Když první prodej městského pozemku selhal, museli představitelé Králova Dvora vyhlásit nové výběrové řízení, do kterého se nakonec přihlásila ta samá firma jako při prvním výběrovém řízení. Tentokrát se zavázala, že kupní cenu za pozemky městu uhradí do listopadu.